Jak uprawiać daturę? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Wiosną kupiłam maleńką daturę, która miała kwitnąć na żółto, ale do tej pory nie zakwitła. Ma natomiast dwie duże łodygi po dwóch stronach. Moje pytanie jest następujące: czy ten stan jest normalny i czy jeśli odetnę te boczne gałązki, to uzyskam sadzonki nie niszcząc tej, od której odcinam? Kiedy mogę się spodziewać, że zakwitnie?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Datura będzie zdrowo rosła i obficie kwitła, jeśli będzie uprawiana zgodnie z poniższymi zasadami: 1. gleba, w której rośnie powinna być zasobna w składniki pokarmowe; w sezonie wegetacyjnym trzeba ją intensywnie nawozić nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących (z wyjątkiem pierwszego roku uprawy, bo wtedy ma do dyspozycji żyzne wzbogacone podłoże uniwersalne); 2. podlewać należy obficie, potrzebuje znacznej ilości wody, bo jej duże liście intensywnie parują, ale nie lubi zalewania korzeni, zatem na dno pojemnika dobrze jest wsypać 2-5 cm gruboziarnistego żwiru lub keramzytu; nie lubi też zraszania liści i kwiatów, nawet gdy więdnie podczas upałów; 3. warto przesadzać ją nawet kilka razy w sezonie wegetacyjnym; robi się to w marcu, a potem wtedy, gdy podłoże jest dobrze przerośnięte przez system korzeniowy lub gdy liście tracą swą intensywną barwę; 4. pod koniec okresu wegetacyjnego (od października) trzeba stopniowo ograniczyć podlewanie i nie nawozić, aby rośliny mogły wejść w okres spoczynku; 5. zanim nadejdą przymrozki należy przenieść ją do pomieszczenia, bo bardzo źle znosi spadek temperatury poniżej 0°C; egzemplarze rosnące w gruncie należy wykopać, przyciąć korzenie i pędy, a następnie karpę umieścić np. w skrzynce i obsypać torfem; przeniesione wraz z pojemnikiem mogą zimować w miejscu ciemnym, w temperaturze 5-8°C, ale jeśli nie można zapewnić takich warunków, trzeba wybrać pomieszczenie z dostępem światła i temperaturą nieprzekraczającą 10°C (wyższa powoduje osłabienie rośliny i gorszą kondycję w kolejnym sezonie); przed przeniesieniem do pomieszczenia pędy skraca się o 1/4-1/3 długości; 6. zimą co jakiś trzeba podlewać, bo korzenie nie powinny całkowicie przeschnąć; 7. w marcu przesadza się daturę do większego pojemnika, ustawia ponownie w jasnym chłodnym pomieszczeniu, stopniowo zwiększając ilość wody użytej do podlewania; 8. gdy pojawią się młode liście usuwa się pędy uszkodzone lub suche oraz odrosty pojawiające się na pniu i u jego nasady; 9. na początku kwietnia należy zacząć dokarmianie nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących; 10. w drugiej połowie maja, po „zimnej Zośce”, gdy mija zagrożenie przymrozkami można daturę wynieść na zewnątrz w miejsce zaciszne i słoneczne; wcześniej przez 10-14 dni warto ją hartować: codziennie otwierać okno, rozpoczynając od kilkunastu minut i stopniowo zwiększając czas kontaktu ze świeżym powietrzem.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.