Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Pękanie owoców pomidorów

Pękanie owoców pomidorów

Uprawiam pomidory pod folią. Gdy zaczynają dojrzewać, to pękają. Dlaczego tak się dzieje?

Pękanie owoców pomidora jest spowodowane bezpośrednio przez duże wahania wilgotności zarówno podłoża, w którym pomidory są uprawiane, jak i powietrza w tunelu foliowym. Jeśli podczas wzrostu owoców w podłożu nie ma stale wystarczającej ilości wody, tak by zapewnić równomierny wzrost, a następnie w krótkim okresie czasu rośliny otrzymają dużą dawkę wody - owoce zaczną szybko powiększać swoją masę, uzupełniając poziom wody w swoim wnętrzu. Niestety skórka nie "nadąża" za tym procesem, ulega silnym naprężeniom i zaczyna pękać. Optymalna wilgotność powietrza w tunelu podczas dojrzewania owoców powinna wynosić około 65% (nieco więcej w dni słoneczne, gdy temperatura przekracza 25-30°C). Dodatkowo pękaniu owoców sprzyja zbyt mała liczba liści. Jeśli rośliny są ogławiane (usuwanie wierzchołków pędów głównych) w celu zakończenia zbyt silnego wzrostu, to u odmian wrażliwych na pękanie owoców należy pozostawić minimum 3 liście nad ostatnim kwiatostanem, a samo ogławianie należy zakończyć na 7-8 tygodni przed planowanym zakończeniem uprawy. Wreszcie, już na etapie planowania uprawy, należy zwracać uwagę na wrażliwość danej odmiany na pękanie owoców, gdyż jest to cecha definiowana genetycznie.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Róża gałązkowa
Róża gałązkowa

Róża gałązkowa to chyba jeden z moich ulubionych kwiatów. Jest cieżka do ułożenia - układanie z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia