Cyprysy zbrązowiały [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Ostatniego dnia kwietnia tego roku posadziłam w ogrodzie cyprysy wysokości 1,5 m. Przez dwa miesiące wszystko było w porządku - widziałam jak rosną. Od lipca zaczęły jednak brązowieć od środka. Wyjechałam na urlop, cały czas były podlewane. Kiedy wróciłam, oczom nie wierzyłam: wszystkie 16 cyprysów były prawie całe rude. Co się stało? Czy to przez upały? A może była zbyt duża różnica temperatury? Gleba mokra, a tu taka niespodzianka. Proszę o poradę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn brązowienia igieł jest wiele. Może powodować je nagła, nawet krótka susza. Bywa też tak, że roślina wody ma pod dostatkiem, ale wysoka temperatura (zwłaszcza gdy wieje wiatr) powoduje, iż transpiracja (parowanie) następuje szybciej niż pobieranie wody przez korzenie. Trudno pomóc tu roślinom - pojedyncze egzemplarze można cieniować siatką o drobnych oczkach (dostępna w sklepach ogrodniczych do osłaniania owocujących drzew przed ptakami), ale jest to trudne, gdy iglaków jest wiele. Innym powodem brązowienia liści mogą być tarczniki (czyli czerwce), które zaatakowały osłabione upałem rośliny. By stwierdzić, czy to rzeczywiście one, trzeba obejrzeć pędy iglaków: jeśli widać na nich małe jakby guzki (nieruchome) w formie brązowych tarczek, mamy do czynienia z tarcznikami. Trzeba tu zastosować odpowiedni preparat - jeden z dostępnych w sklepach i centrach ogrodniczych. Trzecią przyczyną może być fytoftoroza - choroba wirusowa dotykająca rośliny z bardzo wielu rodzin. Cyprysiki (bo myślę, że o nie chodzi) często ulegają temu wirusowi. Ratunkiem może być opryskanie roślin jednym z dostępnych preparatów: Amistar, Bravo, Gwarant, Aliette lub biologiczne preparaty bezpieczne dla ludzi: GREVIT 200 SL, BIOSEPT 33 SL. Silnie porażone rośliny trzeba niestety usunąć.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.