Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Żółte liście storczyka

Żółte liście storczyka

Błagam o pomoc: mojemu storczykowi pożółkły liście, chyba miał za mokro. Stoi na oknie wschodnim. Podlewałam go bezpośrednio do doniczki, ale w osłonce była woda. Kwitnie prawie cały czas od dwóch lat. Co zrobić by go uratować, to mój prezent ślubny i duma zarazem, bo jest przecudny. Dodam, że teraz obficie kwitnie.

Przede wszystkim proszę go wyjąć z osłonki. Wstawianie do osłonek tak się na ogół kończy. Jeżeli już koniecznie musi być osłonka, to powinna być dużo większa i na dnie musi być dość gruba warstwa keramzytu lub innych kamyków, na tym do góry nogami podstawka i dopiero na niej doniczka ze storczykiem. Proszę także wyjąć storczyka z doniczki, mimo kwitnienia, bo to może być jego ostatnie kwitnienie. Trzeba sprawdzić stan korzeni. Może jeszcze nie wszystkie zgniły. Jeśli są jeszcze jakieś zdrowe i zostało coś zielonego z pędu głównego, to jest szansa na uratowanie. Po wyjęciu z doniczki trzeba usunąć wszystkie zgniłe korzenie i pozostawić storczyka bez podłoża, np. na gazecie (wchłonie nadmiar wilgoci) i tak pozostawić 2-3 dni, aby wszystko dobrze obeschło i zabliźniły się ewentualne rany po odcinaniu martwych korzeni. Pęd z kwiatami radzę obciąć i wstawić do wazonu - chcąc uratować roślinę, trzeba poświęcić pęd kwiatowy, bo on zbytnio obciąża słabą roślinę. Jeśli pozostały jakieś zdrowe korzenie i cokolwiek zielonego, to proszę posadzić do świeżego podłoża, nie podlewać przez około tydzień - może to pomoże. Gdy wszystkie korzenie są zgniłe i nie ma nic zielonego (asymilacja musi gdzieś zachodzić), to raczej roślina nadaje się do wyrzucenia.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Energetyczne wesele
Energetyczne wesele

Dziś chcialam Wam pokazać moją ubiegłotygodniową realizację. Panna młoda wybrała bardzo odważne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia