Przycinanie konarów drzew [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Witam serdecznie, chcę zapytać o przycinanie konarów drzew - jabłoni i gruszy. Mam z tym problem, gdyż w miejscu przycięcia wyrasta kilka nowych gałęzi, czego chciałabym uniknąć. Czy jest na to jakaś rada? Za udzielone porady serdecznie dziękuję.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przycięcie gałęzi, zarówno jabłoni, jak i gruszy, będzie zawsze powodowało zwiększony wzrost wielu pędów w jej obrębie. Drzewo bowiem dąży do tego, aby zregenerować uszkodzony organ, jakim w tym wypadku będzie konar. Jabłonie i grusze można przycinać dwukrotnie w sezonie. Pierwszy raz na przedwiośniu, na przełomie lutego i marca (ale nie w siarczyste mrozy). Wtedy wycinamy grube, stare, nieowocujące już konary oraz gałęzie chore, krzyżujące się i płone, czyli takie, na których nie ma krótkopędów z pąkami kwiatowymi. To cięcie powoduje, że na przełomie wiosny i lata (zaraz po zawiązaniu owoców) rozpoczyna się regeneracja korony - następuje intensywny wzrost pędów. Część z nich to tak zwane "wilki" (długie, proste, silnie rosnące pędy płone), które są niepotrzebne, ponieważ zasłaniają owoce (te nie wybarwiają się z powodu braku odpowiedniej ilości docierającego do nich światła). Z tego powodu latem, minimum 2-3 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców, należy przeprowadzić kolejne cięcie. Wtedy usuwamy wszystkie pędy zasłaniające owocom dostęp światła i zbytnio zagęszczające koronę, szczególnie "wilki". W przypadku jabłoni i gruszy cięcie jest w zasadzie niezbędne do otrzymania wysokiej jakości owoców. Dlatego nawet jeśli chcemy zachować naturalną koronę i pokrój drzewa, musimy ciąć przynajmniej raz w roku. Część sadowników stosuje specjalne środki chemiczne, zwane regulatorami wzrostu, które powodują spowolnienie wzrostu drzewa i zapobiegają silnym rocznym przyrostom pędów. Jednym z takich środków jest Regalis 10 WG. Oprysk jego roztworem należy wykonać dokładnie według załączonej ulotki, gdy przyrosty nowych pędów mają ok. 5 cm długości i wytworzone w pełni co najmniej 4 liście (najczęściej jest to koniec kwietnia). W przypadku wystąpienia wtórnego wzrostu pędów zaleca się wykonanie drugiego zabiegu. Środek ten nie ograniczy całkowicie jednak wzrostu młodych pędów, dlatego nie jestem przekonana, czy stosowanie go w uprawach amatorskich będzie działaniem zasadnym. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.