Zgorzel traw [Porada eksperta]

2018-12-07 15:11

Na trawniku zauważyłam białą, puszystą grzybnię. Trawnik składa się z dwóch części: założonego jesienią i założonego późną wiosną tego roku. Mam wrażenie, że to właśnie chorobę zapoczątkował nowy trawnik (bo tam jest więcej grzybni). Wczoraj było koszenie, tak że grzybnia przechodzi również na stary trawnik. Poza tym trawnik jest raczej jednolity. Nowy trawnik był parę dni temu nawożony nawozem 18+22+05.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Jeśli widoczna grzybnia nie posiada pleśniowego zapachu, pojedyncze rośliny nie są silnie uszkodzone, a liście mogą mieć zmienione zabarwienie z brązowoczarnymi plamami włącznie, mamy do czynienia z popularnie występującą na trawnikach brunatną plamistością traw (helmintosporioza traw). Może ona być powodowana przez wiele grzybów z rodzaju Drechslera i Bipolaris. Postać ta nie jest wybitnie groźna, ale może przerodzić się postać ostrą, uszkadzającą poza liśćmi również rozłogi, a nawet korzenie roślin. Wtedy charakterystyczne jest czerwono-brązowe zabarwienie traw, które z czasem zamierają. Aby temu zapobiec, należy nawozić azotem w umiarkowanych ilościach, zawsze z dodatkiem odpowiedniej dawki potasu, a jesienią także fosforu, podwyższyć wysokość koszenia (szczególnie w cieniu), usuwać resztki po koszeniu zainfekowanych powierzchni, usuwać starą darń przez wertykulację i ograniczyć zacienienie przez wycięcie dolnych gałęzi drzew, które mogłyby zacieniać trawnik. Jeśli jednak korzenie i rozłogi roślin są brązowo-czarne, liście wyglądają jak nasiąknięte wodą i są śluzowate w dotyku (mimo suchego trawnika), a grzybnia widoczna jest przede wszystkim, kiedy trawa jest wilgotna, mamy do czynienia ze zgorzelą fuzaryjną traw. Powodowana jest przez grzyby z rodzaju Fusarium, które mogą uszkadzać trawy w różnym okresie ich wzrostu (zarówno podczas wschodów siewek, jak i źdźbła na starym trawniku). Powodują one zamieranie traw w postaci plam, pierścieni lub smug, widocznych na powierzchni trawnika. Chorobie sprzyja wysoka temperatura, szczególnie po ulewnych deszczach lub zbyt intensywnym podlewaniu. Uszkodzone trawy posiadają brązowo-czarne korzenie i rozłogi. W niektórych przypadkach takie objawy powoduje grzyb glebowy Magnaphorte poae, a grzyby z rodzaju Fusarium zasiedlają uszkodzone rośliny jako patogeny wtórne. Zapobieganie tej chorobie polega przede wszystkim na stosowaniu umiarkowanego nawożenie azotowego w okresach słabego wzrostu traw latem (głównie podczas upałów lub suszy), które powinno być zawsze połączone z nawożeniem innymi składnikami, przede wszystkim potasem. Należy także unikać nadmiernego podlewania wieczorem. Przy pierwszych objawach choroby podlewać trawnik wcześnie rano lub w ciągu dnia, aby nie dopuścić do dłuższego utrzymywania się wilgoci na powierzchni trawy.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.