Świerk srebrny traci igły od dołu [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Mam kilkunastoletni świerk srebrny, który w ostatnich latach traci igły - poczynając od dołu, ale cały jest raczej rzadki, widać na igłach także jasny nalot. Za pomocą jakiego środka chemicznego można uratować to drzewo?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Świerk traci igły, gdyż został zaatakowany przez grzyba Rhizosphaera kalkhoffii, który wywołuje chorobę brunatnienie igieł świerka. Grzyb atakuje różne gatunki świerka (raczej odporny jest świerk pospolity), a także sosnę i jedlicę. Objawy chorobowe można zaobserwować u świerka w każdym okresie jego wzrostu. Pierwsze symptomy pojawiają się wiosną na igłach dolnych gałęzi. Po tym objawy rozszerzają się stopniowo na coraz wyżej położone pędy. Niekiedy widać je około 1 m od podstawy pnia młodego drzewka i wtedy w koronie mogą powstać charakterystyczne dziury po opadnięciu igieł. Pod koniec lata na tegorocznych igłach pojawiają się żółte, cętkowane plamy, które pod koniec zimy brązowieją, a chore igły opadają latem i jesienią. Jeśli opadanie igieł powtarza się przez kilka sezonów, pędy zamierają. Grzyb zimuje w chorych igłach znajdujących się na drzewie i w igłach opadłych. Wiosną, z chwilą ukazywania się nowych pędów oraz przy częstych opadach deszczu, należy drzewko opryskać jednym z preparatów: Sportal Alpha 380 EC (0,05%), Topsin M 70 WP, Topas MZ 61 WP (0,1%).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.