Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Pielęgnacja tui 'Brabant'

Pielęgnacja tui 'Brabant'

Jestem zaniepokojona, bo moje drugoroczne tuje 'Brabant' już zawiązują nasiona od ponad miesiąca i nie wiem, czy to dobrz, czy nie. Jaka jest tego przyczyna? Jakie środki najlepiej zastosować, aby były bardziej zielone i zdrowe i kiedy je nawozić?

Witam Żywotniki (tuje) zawiązują w młodym wieku nasiona, gdy zostaną doświadczone niekorzystnymi czynnikami (np. długa susza, brak nawożenia, ale też ilość próchnicy w podłożu). Zdarza się, że tuje sadzone są w źle przygotowane doły, bez dostarczenia ziemi humusowej, torfu, kompostu. Wtedy przy niewielkiej suszy, rośliny nie mogą pobierać wody z mineralnej gleby i przeżywają stres. Efektem jest wytworzenie szyszek i blade gałązki. Jest jeszcze inna ewentualność: sadzonki tych żywotników były pobierane z bocznych pędów, na których roślina mateczna już od dawna zawiązywała szyszki. Krótka recepta na zdrowe i zielone tuje przedstawia się w skrócie tak: - wiosną (w kwietniu) przycinanie mocne do 20-30 cm (jeśli konieczne); - w maju nawóz do iglaków (ok. łyżka stołowa na krzew 1 m), najlepiej rozpuszczalny; - w czerwcu i najpóźniej lipcu następne dawki tego nawozu, ale o połowę mniejsze; - pod koniec lipca, ale nie w upały, można formować ostrożnie krzewy w celu ich lepszego zagęszczenia; - w październiku tzw. nawóz przeciw brązowieniu igieł (czyli siarczan magnezu w ilości 1 łyżeczka na 1 m roślinę); - na zimę ściółkowanie; - co 2 lata usuwanie nadmiaru opadłych we wrześniu igieł z wewnątrz krzewów. Pamiętajmy, że żywotniki znoszą suszę, ale warto zapewnić im równomierną wilgoć przez cały sezon. Pozdrawiam Przemysław Sochański

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Storczyki
Storczyki

Ostatnio zakwitł mi storczyk. Pochodzi z "odzysku", czyli został przeze mnie odratowany po...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia