Chrząszcz na drzewkach owocowych [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Witam, mam pytanie o chrząszcza, który żeruje na drzewkach owocowych, ale też na liściastych ozdobnych. Tułów ma brązowy, zieloną głowę długości około 1 cm. Pojawił się na przełomie maja i czerwca. Jak go się najskuteczniej zwalcza?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Skromny opis szkodnika nie pozwala na jednoznaczne jego określenie. Wydaje mi się, że jest to nierówienka listnik - chrząszcz o ciele ok. 1,5 cm długości, z brązowymi o zielonkawym odcieniu pokrywami. Przedplecze ma ciemnozielone, błyszczące. Szkodnik ten jest jednak występuje rzadziej niż podobna do niego ogrodnica niszczylistka, która ma 1 cm długości, ma brązowe pokrywy i metalicznie błyszczące zielononiebieskie przedplecze. Oba gatunki są szkodnikami różnych roślin, zjadają liście i drzew owocowych, i roślin ozdobnych. Pojawiają się w czerwcu i po okresie żerowania na liściach składają jaja do gleby. Z jaj wylegają się larwy (pędraki), które odżywiają się korzeniami roślin, czyniąc na plantacjach truskawek i krzewów jagodowych znaczne szkody. Ukryty tryb życia larw tych szkodników utrudnia skuteczną walkę z nimi. Objawy żerowania nierzadko spostrzega się na tyle późno, że prowadzenie zabiegów ochronnych w danym roku może być niecelowe. Wszystko to sprawia, że w walce z tymi szkodnikami glebowymi bardzo ważne są metody zapobiegające masowemu rozmnażaniu się ich w naszych ogrodach: 1. Likwidować pobliskie nieużytki, ugory i zadarnienia (w ten sposób zmniejszymy liczebność sprężyków i chrabąszczy w pobliżu ogrodu). 2. Wszystkie zabiegi uprawowe, powodujące zruszenie powierzchniowej warstwy gleby, przerywają podsiąkanie i przesuszają tą warstwę, co powoduje masowe ginięcie jaj i młodych pędraków wyrzucanych na powierzchnię; zabiegi te należy wykonywać w dni suche i słoneczne. 3. Niszczyć chwasty, w szczególności perz, w którym chętnie żerują pędraki. 4. Aby nie rozwlekać pędraków po ogrodzie należy ziemię kompostową przesiewać, a odsiane z niej szkodniki zniszczyć. 5. Chronić krety, ryjówki, biegacze i ptaki, które są naturalnymi wrogami pędraków. 6. Po nocnym obniżeniu temperatury chrząszcze są odrętwiałe i wtedy rankiem łatwo można je otrząsać z młodych drzewek. Pod drzewami układa się płachty, na które spadają strząsane szkodniki.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.