Brązowienie igieł cyprysika [Porada eksperta]

2013-01-10 12:57

Dwuletniemu cyprysikowi brunatnieją igły i całe gałązki od nasady (od pnia). Rośnie w ogrodzie w ziemi zwięzłej, wiosną tego roku bardzo mokrej (został posadzony w ubiegłym roku w ziemi do iglaków). Mam możliwość przesadzenia go do lżejszej gleby, na stanowisku słoneczne lub cieniste. Starym tujom (mają około 20 lat) lekko żółkną końce igieł na zewnętrznych gałązkach. Czy to brak jakiegoś składnika, czy może ze starości? Jak z takimi starymi tujami postępować? dodam, że one intensywnie kwitną. Dziękuję za odpowiedź

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Cyprysik Nie tylko cyprysiki atakuje choroba o nazwie "zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych", którą wywołuje grzyb Pestalotiopsis funerea. Atakuje też jałowce, świerki, sosny, jedlicę, cisy, żywotniki (tuje) i choiny. Szczególnie łatwo grzyb atakuje rośliny osłabione i uszkodzone np. przez mróz lub rosnące w niekorzystnych warunkach. Łuski żółkną, a następnie brązowieją. Zamieranie pędów jest rzadkie i zdarza się wtedy, gdy plama pojawia się przy podstawie tegorocznego pędu. Dochodzi wtedy do rozwoju choroby powodującej zamieranie tkanek na całym obwodzie, czyli do tzw. obrączkowania pędu. Pędy takie więdną, żółkną i zamierają. Ochrona: 1.Należy zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu i rozwoju (grzyb atakuje rośliny osłabione). 2. Nie dopuszczać do przesuszania podłoża, nagłych skoków temperatury, przemrożenia i przenawożenia roślin. 3. Należy wycinać chore fragmenty pędów poniżej miejsc zamierania tkanek (nekroz), a rośliny opryskać jednym z środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania grzybów: Sportak Alpha 380 EC (0.05%), Topas MZ 61 WP lub Topsin M 70 WP (0.1%). Żywotniki (tuje) Jeśli zamieranie łusek rozpoczyna się od wierzchołka i postępuje stopniowo ku podstawie, a pojedyncze łuski żółkną, a następnie brązowieją, to ten sam grzyb wywołuje u starych żywotników "zamieranie pędów drzew i krzewów igastych". Ale też mogą to być uszkodzenia mrozowe.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.