Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Lawenda - rozmnażanie z nasion

Lawenda - rozmnażanie z nasion

Witam serdecznie. W tym roku po raz pierwszy postanowiłam pobawić się troszkę w sianie nasionek i zrobienie własnych rozsad kwiatków, ale nie mam pojęcia co dalej.... Chciałabym się doczekać miedzy innymi pięknych kęp lawendy. Czy mam popikować po parę sztuk roślinek w jednym miejscu, czy też jak jest napisane na opakowaniu - po jednej roślince w odstępie co 40 cm?

Jeśli siejemy nasiona na rozsadę, czyli np. w małych doniczkach, a nie na miejscu docelowym, wszystko zależy od wielkości dostępnego miejsca, liczbie doniczek i nasion. Możliwości są dwie: - pierwsza to wysiew oszczędny jeśli chodzi o nasiona, zgodnie z opisem na opakowaniu, czyli w dużych odstępach lub po 1 nasionku do 1 doniczki; wtedy ryzykujemy marnotrawienie doniczek i miejsca, jeśli w niektórych z nich nasionka nie wykiełkują; - druga to wysiew po kilka nasion do 1 doniczki lub w małych odstępach; w tym przypadku mamy większą pewność, że we wszystkich doniczkach nasionka wykiełkują i oszczędzamy miejsce. Marnujemy za to nasiona, gdyż jeśli wykiełkuje duży ich odsetek, część uzyskanych roślin na pewnym etapie trzeba będzie usunąć w celu przerzedzenia rozsady, aby pozostałe rośliny miały dość miejsca i światła do dalszego swobodnego rozwoju i wzrostu. Jeśli chodzi o lawendę, to 40-centymetrowy odstęp dotyczy już docelowo uzyskanej rozsady. Nawet duże doniczkowane krzewy lawendy radzę sadzić w odstępie nie większym niż 40 cm, aby uzyskać docelowo ładnie zagęszczone rabaty.

Zdjęcia: Jupiterimages

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Roboty ogródkowe
Roboty ogródkowe

Bardzo pracowity okres dobiega końca i to nie ze względu na wykonanie wszystkich zaplanowanych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia