Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Czarne plamy na liściu storczyka

Czarne plamy na liściu storczyka

Witam, jestem początkującym "storczykomaniakiem" i mam problem z jedna z roślin: na liściu, zarówno od strony wierzchniej, jak i spodniej są plamki, które z czasem zrobiły się czarne. Proszę o identyfikację choroby i poradę jak z nią walczyć. Poza tymi plamami storczyk jest ok, załączam zdjęcia liścia i całej rośliny. Pozdrawiam

Nie chciałabym straszyć, ale te zmiany wyglądają na jakąś bakteryjną chorobę, którą na własny użytek nazwałam kiedyś "śmiertelna plamistość liści Phalaenopsis" (straciłam kilkadziesiąt Phalaenopsis), bo właściwie nie wiadomo skąd się bierze (może infekcja w miejscach żerowania szkodników?), ani nie ma na nią leku. Można próbować obciąć taki zainfekowany liść, opryskiwać środkami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybowymi, antybiotykami, ale niewiele to daje. Nowe liście wyrastają zdrowe, ale po dość krótkim czasie takie plamy i na nich się pojawiają. Na pewno należy roślinę odizolować od innych i obserwować. Obym nie miała racji!

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
jesień z pogrzebem w tle....

Przed wczoraj przechodziłam przez cmentarz akurat był pogrzeb. Orkiestra grała i śpiewała...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia