Trawa na gliniastym podłożu [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Jaki rodzaj trawy posiać na gliniastym podłożu? Ziemia latem jest bardzo zbita, a gdy popada deszcz robi się straszne błoto. Trawnik założony w ubiegłym roku jest rzadki i nieefektowny. Ponadto mam dwa psy. Powierzchnia trawnika to około 400 m2.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Piękny trawnik i gliniaste podłoże nie idą ze sobą w parze. Trawnik potrzebuje przewiewnego, dobrze natlenionego podłoża. Podręczniki zalecają, aby górna warstwa ziemi zawierała nawet 90% piasku. Radzę rozpocząć przebudowę ziemi w ogrodzie, czyli wymieszanie (można to zrobić radykalnie albo stopniowo) jej górnej warstwy z piaskiem. Niech proporcje gliny do piasku wyniosą przynajmniej 50%. Warto też dodać kompostu, który wpłynie na poprawę struktury i żyzności gleby. Druga sprawa to psy. Ich obecność również nie wróży dobrze trawnikowi - chyba że psy nie lubią biegać i kopać w ogrodzie, ale jeśli nie, to warto zapewniać im długie spacery, aby mogły wyładować energię oraz nauczyć, by załatwiały swe potrzeby poza ogrodem lub w wybranym na psią toaletę miejscu (w obu przypadkach trzeba po nich sprzątać). Mocz suk jest specjalnie szkodliwy dla zielonej murawy – wypala ją (pozostają żółte lub brązowe plamy). Warto poza obrębem trawnika wysiać trawę i co jakiś czas "sztukować" główny trawnik wyciętymi z niej kawałkami (wycinać zniszczoną murawę i na jej miejsce wstawiać nowy, odpowiednio przycięty kawałek).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.