Patogen świerka kłującego [Porada eksperta]

2013-01-10 12:54

Witam. Mam małą plantację świerków kłujących. W tym roku zauważyłam niepokojące zmiany na drzewkach: pędy 1- i 2-letnie brązowieją (są rude), natomiast na brązowych igłach widać czarny smołowaty nalot w formie pasków wzdłuż lub w poprzek igieł. Również ścięte w zeszłym roku pniaki mają na wierzchniej warstwie smołowaty nalot. Czy uda mi się uratować jeszcze moją plantację? Jeśli tak, to w jaki sposób? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Małgorzata

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Brązowieni igieł, a dokładniej - brunatnienie igieł świerka wywołuje grzyb o nazwie Rhizosphaera kalkhoffii. Jest to pospolita choroba nie tylko świerków, ale także sosny i jedlicy Douglasa. Bardzo podatne na chorobę są świerki Engelmanna i świerk kłujący (Picea pungens). Choroba występuje w każdym okresie wzrostu świerka. Pierwsze jej symptomy pojawiają się wiosną na igłach dolnych gałęzi. Potem objawy rozszerzają się stopniowo na coraz wyżej położone pędy. Niekiedy uwidoczniają się około 1 m od podstawy pnia i wtedy w koronie mogą powstać charakterystyczne dziury po opadnięciu igieł. Pod koniec lata, na tegorocznych igłach, pojawiają się żółte, cętkowane plamy, które zwykle pod koniec zimy brązowieją, a chore igły opadają latem i jesienią. Jeśli defoliacja powtarza się w ciągu kilku sezonów, pędy zamierają. Grzyb zimuje w chorych igłach znajdujących się na drzewie lub w igłach opadłych. Wiosną, na powierzchni igieł, w miejscu plam, pojawiają się piknidia. Są one czarne, drobne, o średnicy około 0,1 mm, zagłębione w tkance roślinnej, a ich ujście jest widoczne na zewnątrz. Formują się one po obu stronach igły i ułożone są w podłużne linie. Zarodniki w piknidiach powstają i są uwalniane od wiosny do jesieni i podczas deszczu przenoszone są na sąsiednie rośliny, gdzie dokonują infekcji. Zakażeniu ulegają tegoroczne igły, ale także starsze, jeśli są osłabione przez mróz. Na bardzo podatnym na chorobę świerku kłującym zakażone igły żółkną wiosną, potem przybierają purpurowo-czerwoną barwę. W sierpniu pojawiają się na takich igłach piknidia, które aż do listopada mogą uwalniać zarodniki. Tak porażone igły, poczynając od jesieni, opadają. Wiosną, z chwilą ukazywania się nowych pędów oraz przy częstych opadach deszczu należy opryskiwać rośliny stosując jeden z wymienionych fungicydów: Sportak Alpha 380 EC (0,05%), Topsin M 70 WP lub Topas MZ 61 WP (0,1%).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.