Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Dlaczego u fikusa żółkną liście?

Dlaczego u fikusa żółkną liście?

Witam serdecznie! Dlaczego u fikusa (figowiec sprężysty) żółkną liście? Mam go już 3 lata, ma 160 cm wysokości, liście zawsze rosły bez problemu, ale niedawno koło niego postawiłam sundawillę i skrzydłokwiat. Nie wiem, czy ma to wpływ na żółknięcie liści u fikusa? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Edyta

Przyczyną żółknięcia dolnych liści fikusa może być zbytnie zagęszczenie roślin lub za mała doniczka, w której rośnie (stawiałabym raczej na drugą przyczynę). Może wyczerpał substancje odżywcze albo otrzymywana ilość wody (która mieści się w doniczce podczas podlewania) jest niewystarczająca. Proszę spróbować częściej podlewać (ale nie wolno spowodować, by woda pozostawała w doniczce, bo fikus źle znosi zalewanie korzeni). Może dobrze byłoby jednorazowo zastosować 1/2 zalecanej dawki nawozu do roślin o ozdobnych liściach. Warto też przyjrzeć się, czy na liściach, ich ogonkach i na pędach nie pojawiły się miseczniki (szkodniki, które wyglądają jak małe, ok. 1 mm, przylegające brązowe pancerzyki). Jeżeli są, warto zetrzeć je, np. używając zwilżonej chusteczki higienicznej i zastosować pałeczki lub pastylki nawozowo-owadobójcze (wciska się je do ziemi, a one przez dłuższy czas uwalniają substancje odżywiające roślinę i niszczące owady - ale wtedy należy zrezygnować z innego nawożenia!). Wiosną trzeba będzie przesadzić fikusa do nowego podłoża w większej doniczce.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Październikowe refleksje
Październikowe refleksje

Październik na ogół kojarzy się z "babim latem", ze "złotą polską jesienią". W tym roku...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia