Choroba czereśni [Porada eksperta]

2013-01-10 12:50

Mam pytanie dotyczące czereśni porażonej drobną plamistością liści. Czy gałęzie, które już w lipcu zaczęły tracić liście (liście zbrązowiały, uschły i opadły), a obecna część gałęzi drzewa zupełnie jest bez liści - należy wyciąć? Jeśli tak, to kiedy najlepiej to zrobić i w jaki sposób?

Choroba czereśni
Autor: Archiwum serwisu
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Dobrej jakości zdjęcia dostarczają bardzo dużo informacji, a one raczej nie utwierdzają mnie przy twierdzeniu, że drzewko choruje na drobną plamistość liści drzew pestkowych wywoływaną przez grzyb z gatunku Blumeriella jaapi. Należy potwierdzić, czy zdarzyły się następujące fakty: - w końcu maja i na początku czerwca pojawiły się na liściach drobne, czerwonawe, a potem brunatniejące plamki; - na dolnej stronie liści w miejscu plam utworzyły się białe skupienia grzybni i zarodników, - w czerwcu i lipcu liczba plam gwałtownie wzrosła, jako wynik zakażeń wtórnych; - liście żółkły i przedwcześnie opadały; - opadały liście z małą liczbą plamek; - najpierw zaatakowane były liście w dolnych partiach rośliny, a potem stopniowo przenosiły się na coraz to wyższe liście. Jeśli wszystko to się zdarzyło, nie ma wtedy wątpliwości, że jest to "drobna plamistość liści drzew pestkowych". Nie należy wycinać chorych gałęzi. Zwalczanie grzyba polega na kilkukrotnym wykonaniu zabiegu opryskiwania drzewka. Pierwszy zabieg należy wykonać bezpośrednio po kwitnieniu, następne 2-3 razy w odstępach 10-14 dni. Do wyboru: Carpene 65 WP, Efuzin 500 SC, Syllit 65 WP, Kaptan Plus 71,5 WP i Punch Bis 400 EC. Warto też systematycznie i dokładnie usuwać chore liście z drzew i spod drzew oraz je spalić. Jednak na zdjęciach widać zaschnięte, brązowe liście, które pozostały na gałęziach w górnych partiach drzewka. W związku z tym podejrzewam, że jest to inna choroba: zasychanie liści czereśni. Chorobę wywołuje grzyb Gnomonia erythrostoma. Objawy tej choroby są następujące: Już na młodych liściach pojawiają się żółtawe plamy, które później brązowieją. Porażone liście zasychają i najczęściej pozostają na drzewie. W drugiej połowie lata na dolnej stronie porażonych liści pojawiają się liczne, czarne punkty, w których powstają zarodniki grzyba. Choroba osłabia wzrost i pogarsza owocowanie. Jeśli ten grzyb jest przyczyną zasychania liści, wtedy należy systematycznie i dokładnie usuwać martwe liście z drzew i spod nich oraz palić. Nie ma potrzeby wycinania gałęzi z chorymi liśćmi. Wiosną, przed kwitnieniem i zaraz po nim należy opryskać drzewko środkami miedziowymi (Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC) lub Kaptanem Plus 71,5 WP zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie-instrukcji stosowania wybranego środka ochrony roślin.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.