Doniczki pęczniejące [Porada eksperta]

2013-01-10 12:50

Witam! Mam pytanie dotyczące doniczek pęczniejących i mini szklarenki do nich dołączonej. Chciałbym prosić o wskazówki, jak rozpocząć przygodę z tego typu doniczkami. Jakie nasiona nadają się do wysiewu w takich doniczkach. Od czego zacząć? Czy trzeba je najpierw zalać wodą? Jaką? Proszę o informację. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Taka miniszklarenka pozwoli wyhodować sadzonki roślin ozdobnych lub warzyw wcześniej, niż gdy sieje się je wprost do gruntu. Często przygotowuje się rozsadę po prostu w kuwecie, doniczkach torfowych lub kubeczkach po jogurcie na parapecie, niektórzy przykrywają taką „plantację” folią polietylenową, aby podnieść poziom wilgoci i ustabilizować temperaturę. Podobną role pełni miniszklarenka. Jak sądzę pęczniejące doniczki mają postać dużych pastylek z dołkiem pośrodku. Układa się je w szklarence na tacce, wkłada do dołka czy otworu nasionko i obficie podlewa. Pastylki wchłaniają wodę, pęcznieją, otulając nasionko. Szklarenkę zamykamy i ustawiamy w ciepłym widnym miejscu. Podlewamy regularnie, ale nie za mocno (trzeba obserwować, czy doniczki nie wyschły nadmiernie). Gdy nasiona wykiełkują, a potem roślinki urosną, można przesadzić je do gruntu - do ogrodu albo skrzynki czy doniczki na balkonie. Wszystko to robi się wiosną. Nasiona można kupić w sklepach ogrodniczych i w wielu supermarketach, a na każdym opakowaniu opisany jest sposób uprawy: kiedy siać i do czego się nadaje dana roślina.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.