Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Lepki biały nalot na liściach storczyka

Lepki biały nalot na liściach storczyka

Na storczykach pojawił się lepki, białawy nalot, głównie w miejscach gdzie wychodzą liście oraz na pędach z kwiatami, powodując ich usychanie (nawet w pączkach). Nalot opada na parapet tworząc przezroczystą, lepką, trudną do usunięcia plamę. Choroba objęła: Phalaenopsis, następnie Bernhard Phalaenopsis oraz Orchios.

Proszę oglądnąć przez lupę ten nalot. Może uda się zobaczyć, czy są tam białe owady - wełnowce, wtedy będą się ruszać. Wełnowce żerują zwykle w kątach liściowych i uwielbiają kwiaty. Wypijają sok z roślin i jeżeli jest to zmasowana inwazja, może być niebezpieczna. Trzeba je najpierw usunąć mechanicznie (wacikiem zanurzonym w denaturacie, potem spłukać wodą), a później - jeśli jest ich dużo - opryskać, np. Provado Plus. Przy dużej liczbie mogą produkować spadź i stąd skapywanie na parapet. Jeżeli to nie wełnowce, to bez zdjęcia nie wymyślę niczego innego mądrego.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Kwiaty na balkonie vs w domu
Kwiaty na balkonie vs w domu

Wolicie trzymac kwiaty na balkonie, czy w domu?Ostatnio zauważyłam bardzo ciekawe zjawisko. Kwiaty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia