Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Cięcie wiciokrzewu

Cięcie wiciokrzewu

Mam w ogrodzie 4-letni wiciokrzew pomorski 'Serotina'. W tym roku jest już po pierwszym kwitnieniu. Bardzo słabo rośnie ( zdecydowanie słabiej niż w ubiegłych latach), jakby zatrzymał się w rozwoju. Nie wiem, czy mam poobcinać zawiązki owoców? Czy może nawozić ziemię specjalnym specyfikiem? Serdecznie proszę o poradę i łączę pozdrowienia.

Wiciokrzew pomorski osiąga 4-6 m wysokości. W pierwszych latach rośnie bardzo szybko, w kolejnych, gdy zbliża się do rozmiarów docelowych, jego wzrost jest wolniejszy. Obcięcie pędów z owocami nie spowoduje gwałtownego wzrostu rośliny, może sprowokować ją do tworzenia kwiatów, ale nie będzie to kwitnienie masowe. Lepiej pozostawić owoce, bo te czerwone kulki wyglądają efektownie aż do jesieni. Jeżeli nie był nawożony, warto zasilić go odpowiednią dawką nawozu, najlepiej kompostem (zawiera wszystkie potrzebne składniki, nie ma przy tym obawy o przenawożenie roślin, co zdarza się gdy stosujemy nawozy chemiczne). Kompost można wyprodukować samemu z resztek roślinnych z ogrodu i gospodarstwa domowego, więc nic nie kosztuje. Nawozić można też wieloskładnikowymi nawozami chemicznymi, wiosną i latem (nie później niż w sierpniu). Wygodne są nawozy o spowolnionym działaniu, które aplikuje się wiosną - substancje odżywcze uwalniają się (zależnie od rodzaju nawozu) przez 3-9 miesięcy i roślina może je dobrze wykorzystać.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Oj dawno już nic nie pisałam

Oj dawno już nic tutaj nie pisałam, z braku czasu, a na naszej działeczce wielkie zmiany i chodzi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia