Nornice pod rajską jabłonką [Porada eksperta]

2009-05-20 12:48

Mam trzyletnią jabłonkę, którą od jesieni bez przerwy odwiedzają nornice lub podobne stworzenia. Pod jej korzeniami są same tunele. Tej wiosny rozwinęła kwiaty, ale nie do końca a listki są bardzo mizerne. Nie wiem czy to spowodowały nornice. Chciałabym ją jakoś uratować, bo pięknie wyglądała w ubiegłym roku i jest mi jej szkoda.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Może to być nornik polny, a nawet karczownik. O szkodnikach można przeczytać w serwisie w artykule „Karczownik i nornik”. Każde zwierzę, także gryzonie, a więc i norniki i karczowniki, potrzebują do życia pokarmu, wody i kryjówki. Stosując odpowiednie metody sanitarno-higieniczne możemy zmniejszyć dostęp gryzoni do tych źródeł, a tym samym znacznie ograniczyć liczbę szkodników w ogrodzie. Dlatego należy:

- usuwać z ogrodu resztki roślin;

- wykaszać roślinność zielną wokół ogrodów, a pokos usuwać z tych miejsc;

- stworzyć właściwe warunki siedliska dla naturalnych wrogów gryzoni; zakładać żywopłoty i „remizy” drzew i krzewów w większych ogrodach, aby w nich znalazły dla siebie ostoje drapieżniki gryzoni: jeże, łasice, kuny, tchórze, ptaki drapieżne;

- wyłapywać gryzonie do umieszczanych w norach pułapek, np. w postaci wydłużonego cylindra z zapadającymi się po obu stronach wejściami, albo zastawiać potrzaski i gilotynki w celu uśmiercenia wędrujących gryzoni; czynności te powinniśmy wykonywać w rękawiczkach gumowych, ponieważ karczownik jest bardzo wrażliwy na zapach ludzkiego ciała;

- odstraszać (podobnie jak kreta) preparatem Kretol 2,5 GR lub Kretol 5 GR, który w ilości 5-10 g należy wkładać do każdej nory; zabieg odstraszania należy powtórzyć kilka razy;

- uprawiać rośliny odstraszające (czosnek, nostrzyk, wilczomlecz i korona cesarska) i wykładać części tych roślin do nor gryzoni; - wykorzystywać łowne koty i psy (szczególnie skuteczne na gryzonie są teriery).

Jeśli metody niechemiczne nie pomogą, wtedy należy zastosować rodentycydy. Obecnie tylko jeden preparat jest dostępny na rynku do stosowania w ogrodach: Normix-AT GR. Jest to granulowana przynęta zatruta antykoagulantem. Należy trutkę wykładać zgodnie z instrukcją podaną w etykiecie preparatu, tj. 15-40 g do otworu czynnej nory.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.