Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Żurawina

Żurawina

Jak sadzi się i uprawia żurawinę w ogrodzie?

W uprawie wykorzystuje się żurawinę wielkoowocową (Vaccicium macrocarpon Ait.) pochodzącą z Ameryki. Żurawina jest wieloletnią niską krzewinką o płożących pędach (dorastają do 200 cm), z których wyrastają w górę liczne krótkopędy – na nich zawiązują się owoce. Po zetknięciu się z wilgotnym i kwaśnym podłożem żurawina wytwarza wzdłuż pędów korzenie. Należy wybrać dla niej miejsce jasne, nieco osłonięte, odchwaszczone, bo żurawina nie znosi upałów i suszy. Gleba powinna być wilgotna, lekka, próchniczna i bardzo kwaśna. Korzystnie na rozwój roślin wpływa dodanie do podłoża kwaśnego torfu. Sadzić należy w rozstawie co najmniej 50 x 50 cm. Luźniejsze rozmieszczenie sprzyja tworzeniu się długich pędów, które wykorzystuje się do przygotowywania sadzonek. Żurawina ma małe wymagania pokarmowe. Pielęgnacja polega głównie na odchwaszczaniu, podlewaniu oraz umiarkowanym nawożeniu siarczanem amonowym w dwóch (ewentualnie trzech dawkach). Zasilanie rozpoczyna się gdy rośliny zaczynają rosnąć, czyli około miesiąc od posadzenia, a kończy się pod koniec lipca. Powierzchnia uprawy powinna być ściółkowana.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Marka Hikvision

Produkty firmy Hikvision             Marka...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia