Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Grabowy szpaler

Grabowy szpaler

Wymarzyłem sobie strzyżony szpaler grabowy oddzielający część ozdobną ogrodu od części użytkowej - warzywno-owocowej. Kiedy i jak posadzić krzewy, żeby dobrze rosły? Gdzie można kupić sadzonki grabów?

Zazwyczaj na żywopłoty kupuje się sadzonki z odkrytymi korzeniami, gdyż są sporo tańsze niż rośliny w doniczkach. Takie sadzonki najlepiej sadzić wczesną wiosną, ale można też jesienią, po opadnięciu liści. Trzeba wybierać sadzonki, które mają dużo drobnych korzeni. Między kupnem a sadzeniem - jeśli nie odbywa się to tego samego dnia - należy wszystkie rośliny umieścić w dole i przysypać korzenie wilgotną glebą (zabezpieczy ona korzenie przed przeschnięciem). Przed sadzeniem roślin trzeba przyciąć ich korzenie, pozostawiając kawałki około 20 cm długości. Następnie warto na kilka godzin zanurzyć korzenie w wodzie. Rośliny najlepiej sadzić w przygotowanym wcześniej rowie. Jeśli ziemia w ogrodzie nie jest zbyt żyzna, należy do niej dodać kompostu (1 część kompostu na 2 części ziemi). Odstępy między roślinami w szpalerze powinny wynosić około 25 cm. Po posadzeniu roślin należy dokładnie ugnieść ziemię i obficie ją podlać. Żeby uniknąć walki z chwastami, warto teren pod szpalerem wyściółkować korą lub trocinami. Następnie sadzonki trzeba przyciąć na wysokość około 20 cm - nawet jeśli są duże. Spowoduje to ich rozkrzewienie już u nasady, dzięki czemu szpaler będzie gęsty od samej ziemi. Jeśli żywopłot jest zakładany wiosną, rośliny należy skrócić tuż po posadzeniu, jeśli jednak jest on zakładany jesienią, rośliny na zimę należy pozostawić nieprzycięte, odkładając tę czynność do wiosny (takie rośliny lepiej zimują). W następnych latach żywopłot należy przycinać co najmniej dwa razy w roku - w połowie czerwca i pod koniec lipca. Za każdym razem trzeba skrócić wszystkie pędy, pozostawiając 20-25 cm przyrostu. Gdy szpaler osiągnie przewidziane wymiary, przycina się go w miarę potrzeb, nawet co miesiąc, jednak najpóźniej w drugiej połowie lata. O sadzonki grabów najlepiej dowiadywać się bezpośrednio w szkółkach leśnych lub szkółkach roślin ozdobnych. (as)

Zdjęcia: Magdalena Michalak

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Kwiaty na balkonie vs w domu
Kwiaty na balkonie vs w domu

Wolicie trzymac kwiaty na balkonie, czy w domu?Ostatnio zauważyłam bardzo ciekawe zjawisko. Kwiaty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia