Plamy na liściach paproci [Porada eksperta]

2013-01-10 13:35

Na liściach paproci domowych pojawiają się ciemnozielone plamy, które nie żółknąc, powodują ich zasychanie i opadanie. Wygląda to tak, jakby roślina przemarzła, ale tę przyczynę na 100% można wykluczyć. Pobrane sadzonki z tych roślin rozwijają się do pewnego momentu normalnie i problem się powtarza. Rośliny są również regularnie zasilane nawozem do paproci, wilgotność powietrza też jest właściwa. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Powszechną chorobą paproci jest plamistość liści paproci, choroba którą wywołują różne gatunki grzybów (Alternaria, Cercospora phyllitidis, Septoria asplenii, Cylindrocladium pteris, Mycosphaerella sp.), stąd objawy tej choroby na paprociach bywają różne. Najczęściej na liściach pojawiają się owalne lub okrągłe, niekiedy strefowane, szare, brązowe lub brunatne, zwykle obrzeżone plamy. Na ich powierzchniach, gdy jest wilgotno, tworzą się skupienia trzonków zarodnikonośnych lub pyknidia. Alternarioza powodowana jest przez aktywność grzyba Alternaria polypodii. Na liściach powstają wtedy okrągłe lub owalne brązowe plamy, z czasem ciemniejące. U chorych roślin liście opadają. Inną chorobą liści paproci jest antraknoza wywoływana przez grzyby z rodzaju Colletotrichum sp. U chorych roślin wierzchołki liści brązowieją i skręcają się, kurczą się. Przy wysokiej wilgotności na liściach tworzą się ciemne skupiska zarodników grzyba. Podobne objawy chorobowe powoduje grzyb Phyllosticta pteris. Jeśli chorobę paproci wywołały grzyby, wtedy należy wycinać i palić (niszczyć) chore liście, a paproć opryskać 2-4 razy co 7 dni jednym z preparatów: Amistar 250 SC, Bravo 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG, Polyram 70 WG, Topsin M 500 SC, zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie wybranego środka. Opisane objawy chorobowe paproci są jednak inne niż wyżej wymienione, stąd podejrzewam, że paproć jest zakażona wirusami. O tym świadczy też fakt, że "pobrane sadzonki z tych roślin rozwijają się do pewnego momentu normalnie i problem się powtarza". Nie są znane środki ochrony roślin niszczące wirusy w paproci.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.