Brunatnienie igieł cyprysa [Porada eksperta]

2013-01-10 13:34

Mojemu cyprysowi brunatnieją igły i całe gałązki. Brunatnienie rozpoczyna się od nasady, a nie od końcówek gałązek. Wydaje mi się, że temperatura w pokoju, w którym się znajduje jest odpowiednia, bo wynosi ok. 18 stopni. Iglak ma zapewnioną wystarczającą wilgotność podłoża i powietrza. Nie zauważyłam też obecności przędziorków. Jedynym objawem choroby jest owo brunatnienie i zamieranie. Czym to może być spowodowane? Czy to jakaś choroba grzybowa? Jeśli tak, to jakiego fungicydu użyć?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Pierwsza sprawa - czy to cyprys (Cupressus, np. Cyprys wielkoszyszkowy 'Aurea') czy cyprysik (np. Chamaecyparis lavsoniana lub jego odmiana). Czy roślina była kupiona jako pokojowa, czy jako rosnący w pojemniku krzew przeniesiony na zimę z ogrodu? Pierwsze skojarzenie objawów jakie przyszły mi do głowy, to jednak zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu (powinna wynosić około 10°C). Drugie: zimowe brunatnienie igieł, które wiosną powinno ustąpić. Powodem zamierania igieł może też być wyczerpanie składników pokarmowych w podłożu (w pojemniku ilość ziemi jest ograniczona) - na przełomie lutego i marca warto roślinę przesadzić w nową ziemię dla iglaków. Można też wiosną zasilić roślinę nawozem dla iglaków przeciw brunatnieniu liści, jednak dawka powinna być 4-5 krotnie niższa niż zalecana dla roślin żyjących w ogrodzie. Może się też zdarzyć, ze roślina gwałtownie zacznie rosnąć, co w przypadku rośliny pokojowej może nie być pożądane.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.