Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Nieznośne pędy bzu

Nieznośne pędy bzu

W moim ogrodzie rośnie duży, stary bez. Wiosną bardzo obficie kwitnie i przepięknie pachnie. Niestety, ma jedną wadę. Z ziemi wokół niego wyrastają pędy, które przerastają rabaty z posadzonymi na nich bylinami. Wyrywanie pędów nic nie daje, bo ciągle pojawiają się nowe. Jak się ich pozbyć? Czy można je czymś opryskać?

Pędy wyrastające z ziemi to tak zwane odrośla korzeniowe. Szczególnie dużo pojawia się ich w tych miejscach, w których korzenie zostały uszkodzone, na przykład w czasie przekopywania gleby wokół krzewu. Zwykle jest tak, że im częściej je wycinamy, tym więcej ich odrasta. Żeby się ich definitywnie pozbyć, najlepiej odkopać ziemię w odległości 1,5-2 m od krzewu, odciąć korzenie bzu, włożyć pas grubej folii (może też być geowłóknina) na głębokość 40 cm i przysypać go glebą. Korzenie nie przebiją się przez zaporę i rozrastanie się krzewu na boki zostanie zahamowane. Problemem pozostaną odcięte korzenie, z których mogą wyrastać pędy, dając początek nowym roślinom. Można się ich pozbyć, przekopując glebę i dokładnie wybierając wszystkie, nawet najmniejsze kawałki korzeni. Jeśli wokół krzewu rosną już inne rośliny i nie chcemy ich uszkodzić, należy poczekać, aż wyrosną między nimi pędy lilaka (czyli bzu) i pomalować jego liście na przykład Roundupem w stężeniu 20%. Najlepiej użyć pędzla, żeby nanieść preparat tylko na liście bzu, a nie rosnących obok roślin (nie wolno używać opryskiwacza!). Herbicyd przeniknie w głąb pomalowanej rośliny i wkrótce zacznie ona zasychać. (eb-g)

Zdjęcia: Maria Muszalska

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Kompozycje nagrobne
Kompozycje nagrobne

Zbliżają się zaduszki... A my zbieramy zamówienia na kompozycje nagrobne. Można wykonać taką...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia