Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Serduszka i sasanka

Serduszka i sasanka

Gdzie najlepiej posadzić serduszkę i sasankę? Czy są mrozoodporne?...

Serduszka okazała osiąga 60–90 cm wysokości, liście są szarozielone, pierzaste. Kwitnie pod koniec IV i w V. Po kwitnieniu liście zasychają i część naziemna rośliny zanika, w podłożu pozostają tylko grube, mięsiste, kruche korzenie. Należ pamiętać o tym przy komponowaniu rabaty. Z tego samego względu serduszki nie sadzi się w grupach. Bylina ta wymaga próchniczej gleby, wilgotnej, ale niezbyt mokrej. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, można ją sadzić pod drzewami i krzewami. Rośliny uprawiane w miejscu silnie nasłonecznionym szybko więdną i mogą przemarzać podczas wiosennych przymrozków, ponieważ serduszka dość szybko rozpoczyna okres wegetacyjny. Po za tym jest w pełni mrozoodporna. Rozmnaża się ją przez podział roślin, przez sadzonki lub rzadziej przez nasiona. Sasanka zwyczajna jest byliną, tworzy kępy do 20–30 cm wysokości. Pierzaste liście zebrane są w przyziemną rozetkę. Gdy roślina kwitnie, liście są niewielkie, w pełni rozwijają się dopiero w lecie. Pod ziemią roślina ma silne i rozgałęzione kłącze, z którego wyrasta kilka łodyg pokrytych długimi, srebrzystymi włoskami. Każda łodyga zakończona jest pojedynczym kwiatem. Sasanki kwitną od III do początku V. Kwiaty pojawiają się stopniowo: jedna roślina może ich wydać nawet kilkadziesiąt. Niektóre egzemplarze powtarzają kwitnienie w VIII, ale wówczas pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty. Większość gatunków, a także mieszańców ogrodowych sasanek, ma kwiaty fioletowe, purpurowe i białe. Sasanka do rozwoju wymaga dużej ilości światła. Dobrze rośnie na urodzajnej, lekkiej, piaszczystej, raczej suchej i ubogiej glebie. Najlepiej dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Dorosłe egzemplarze świetnie znoszą suszę dzięki głęboko sięgającemu i dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu. Po kilku latach bryła korzeniowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, należy ją wówczas wykopać i przerzedzić. Roślina ginie najpóźniej po pięciu latach od posadzenia na stałym miejscu w ogrodzie. Sasanka jest w pełni mrozoodporna. Sadzi się ją na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Roślinę można rozmnożyć przez nasiona lub przez podział kłączy.

Zdjęcia: Maria Muszalska

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa

Kwiaty jeżówki jak nazwa wskazuje w tytule są barwy purpurowej. Jej wysokość przekracza...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia