Tuje 'Brabant' brązowieją [Porada eksperta]

2016-11-14 12:54

W połowie września posadziliśmy 130 sztuk tui 'Brabant' (80-100 cm wysokości), zakupionych w szkółce (w doniczkach). Krzewy posadziliśmy w mieszance ziemi normalnej i podłoża do iglaków. Dodałam też troszeczkę ukorzeniacza i wymieszałam z ziemią. Tuje są podsypane korą. Na dzień dzisiejszy cześć tui zrobiła się lekko brązowa i opadają gałązki (od dołu), reszta drzewka nie ma już tak zielonego koloru, a cześć gałązek jest białawych (wyglądają jak wypłowiałe). Co mogę teraz zrobić aby te tuje uratować?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Myślę, że zupełnie niepotrzebne było dodawanie ukorzeniacza, który zresztą nie jest przeznaczony do regeneracji systemu korzeniowego, a jedynie do ukorzeniania sadzonek pędowych. Niemniej jednak nie powinno to bardzo zaszkodzić roślinom, chyba że jego ilość była zbyt duża. Bardzo często zdarza się, że rośliny posadzone na nowym miejscu przechodzą swego rodzaju "szok" i potrzebują nieco czasu na ukorzenienie się i przystosowanie do nowych warunków. Najsłabsze okazy czasem reagują np. zrzucaniem igieł lub utratą ich naturalnej barwy. W tej chwili można jedynie usunąć gałązki zbrązowiałe i poczekać do wiosny. Jesień musi być czasem, kiedy rośliny się przyjmą, a dopiero wiosną będzie można ocenić ich stan.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.