Podskórnik gruszowy [Porada eksperta]

2018-11-29 11:41

Mam dwuletnie grusze. Po powrocie z 5-dniowego urlopu (16-21 kwietnia) na moich gruszach zauważyłem bardzo niepokojące zmiany. Podejrzewam, że może być to jakiś szkodnik. W zachyłkach liści i młodych łodyg nie zauważyłem niczego, co by się tam ruszało. Co z tym zrobić?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Grusze zostały prawdopodobnie zaatakowane przez szkodnika z rodziny szpecielowatych - podskórnika gruszowego, który atakuje głównie młode grusze i ich liście, co prowadzi do ograniczenia wzrostu. W celu ograniczenia występowania podskórnika gruszowego należy w maju i czerwcu usuwać porażone liście. W przeciwnym razie po kilku latach może opanować całe drzewo hamując jego wzrost i owocowanie. Opryski chemiczne przeciwko podskórnikowi gruszowemu wykonuje się w fazie zielonego i białego pąka (przełomie marca i kwietnia) preparatem Ortus 05 SC.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.