Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Storczyk - zgniły korzenie

Storczyk - zgniły korzenie

Kilka miesięcy temu storczykowi zgniły korzenie. Liście bardzo zmarniały, a niektóre uschły. Korzenie zostały usunięte, a pozostałe, które przeżyły, oczyszczone. Storczyk trafił do doniczki z keramzytem. Był regularnie podlewany wodą wlewaną do podstawki. Mimo tego stan nie poprawił się. Storczyk w dodatku wypuścił keiki, które są w lepszym stanie niż cała roślina. Czy można tą mała roślinkę oddzielić od rośliny matecznej? Jak to zrobić i do czego ją posadzić? Co zrobić ze storczykiem, którego stan jest koszmarny? Czy przesadzić go do doniczki z korą dla storczyków. Nie wiem, jaki jest stan jego korzeni, czy będą mogły pobierać wodę.

Witam. Brak turgoru u liści świadczy o tym, że ma zbyt słaby system korzeniowy, aby pobierać nimi wodę. Może trzeba zraszać nieco powierzchnię keramzytu, bo pewnie korzonki nie sięgają nisko i samo podsiąkanie wody poprzez keramzyt może nie wystarczać. Dodatkowo roślina kieruje swoje siły na wychowanie "malucha". Na pewno trzeba dodać nieco nawozu. Keiki można będzie oddzielić wtedy, gdy już wytworzy swój własny system korzeniowy, bez nich nie przeżyje. Trzeba poczekać aż wyrosną ze 3 korzonki o długości około 5 cm każdy; wtedy można odciąć keiki z kawałeczkiem starego pędu kwiatowego i posadzić do zwykłego podłoża korowego. Inną opcją jest usunięcie keiki, wtedy roślina skupi się na sobie, powinna wypuścić nowe korzenie i poradzić sobie. Ale to wymaga cierpliwości, to trwa tygodniami, a nawet miesiącami. Nie powinien też stać w pełnym słońcu. Ja bym na razie pozostawiła w keramzycie i obserwowała.

Storczyk

Storczyk

Zdjęcia: autor pytania

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Dla kogo kasza z prosa?

Wszelkie kasze, które wyszukamy w sklepach, dyskontach i hipermarketach są niesamowicie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia