Jak rozpoznać wiek pędu u roślin owocowych? [Porada eksperta]

2015-05-18 15:51

Jako początkująca działkowiczka, często spotykam się z określeniami: pędy jednoroczne, pędy dwuletnie, pędy trzyletnie i nie wiem, jak prawidłowo je rozpoznać, np. u porzeczki. Czy mogę prosić o poradę?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Pędami rocznymi nazywamy te, które wyrosły z pąków na wiosnę i po osiągnięciu pewnej długości pod koniec okresu wegetacyjnego wykształciły pąki szczytowe i boczne. W kolejnym roku sytuacja się powtarza - łatwo to zaobserwować na kilkuletnim pędzie. U porzeczki najmłodsze pędy będą miały charakterystyczny jasno beżowy kolor korowiny. W pędzie rocznym międzywęźla, czyli odcinki między węzłami, stanowiącymi miejsca przyczepu liści i pąków są wydłużone lub krótkie. W pierwszym wypadku pęd nazywamy pędem wydłużonym (długopędem) w drugim — pędem skróconym (krótkopędem). U niektórych drzew i krzewów (szczególnie owocowych) różnice między pędami wydłużonymi i krótkopędami są bardzo wyraźne. Na krótkopędach wyrastają z reguły kwiaty i zawiązują się owoce, np. u jabłoni (Malus) i śliwy (Prunus).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.