Rośliny do małego ogrodu [Porada eksperta]

2014-11-20 13:39

Witam! Bardzo proszę o pomoc w uporządkowaniu mojego ogródka. Mieszkam w segmencie (środkowym) i mam mały ogródek do którego wychodzi się z salonu (od wschodu). Jest to pas o długości 5 m i szerokości 8 m (na wprost okien jest teren ogrodzony metalowym panelem, a za ogrodzeniem jest łąka, której nikt nie kosi i chwasty przerastają do ogródka). Na krótszych bokach są metrowe drewniane płotki i tam posadziłam po dwie tuje. Na wprost, wzdłuż metalowego płotu, założyłam rabatę (0,5 m x 8 m), ale nie spełnia moich oczekiwań. Proszę o podpowiedź, jakie rośliny tam posadzić, żeby cieszyły oko, a jednocześnie zasłaniały płot? (mam tam milin, hortensję, dwie tawułki i krzewuszkę). Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Trudno odpowiedzieć na to pytanie: brakuje danych, które pozwoliłyby uzupełnić istniejące już nasadzenia: 1. milin na ogrodzeniu - czy rośnie dobrze? To roślina, która potrzebuje miejsca słonecznego i zacisznego. Na ogrodzeniach zazwyczaj rośnie słabo i słabo kwitnie. Pnączem, które szybko się rozrośnie jest popularny winobluszcz pięciolistkowy. Jesienią pięknie przebarwia się na czerwono i żółto. 2. hortensja - jaka to odmiana? Czy rośnie duża, czy będzie docelowo niewielka. Powinna mieć kwaśne i wilgotne podłoże. Lubi półcień (są jednak wyjątki, które dobrze rosną w słońcu). 3. tawułki - czy chodzi o byliny (łac. Astilbe), czy raczej są to tawuły japońskie? Jakie to odmiany (różnią się rozmiarami: mogą mięć docelowo 80-100 cm średnicy, a są też karłowe, średnicy 30 cm). 4. krzewuszka - jaka to odmiana? Podobnie jak w przypadku tawuły odmiany różnią się rozmiarami. Jeśli powstanie tło z winobluszczu, inne rośliny będą się na nim prezentować efektownie. Nie powinno ich być zbyt wiele, a te które są można uzupełnić kilkoma bylinami (kępa floksów czyli płomyka wiechowatego, dorodna ostróżka ogrodowa, rudbekia, marcinki czyli aster nowo-angielski lub karłowy). Warto też podsadzać taką rabatę roślinami cebulowymi i bulwiastymi (tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, czosnki ozdobne, acidantery i mieczyki, lilie). Można też dosiewać do rabaty rośliny jednoroczne (tu wybór jest ogromny) i uzupełniać ziołami (odmiany bazylii, mięty, oregano, szałwi lekarskiej, tymianku pięknie pachną i kwitną. Można rozmaite sadzonki kupić przez internet. Bardzo efektowne są trawy ozdobne. Warto pamiętać o zasadzie, że wyższe rośliny sadzi się dalej, im niższe tym bliżej miejsca z którego się je ogląda (czasami warto np. jedna wyższą "wysunąć" do przodu, jako taki kontrapunkt). Dobrze jest też na początku przygody z ogrodem sadzić rośliny mało wymagające.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.