Drobnienie owoców czereśni [Porada eksperta]

2014-06-09 12:56

Mam czereśnię, która latami świetnie owocowała i nagle zaczęła chorować - jednego roku jakby liście uschły na jesień i zaczęła owocować drobnymi owocami. Nie wiem, czy przyczyną nie był rozsypany w pobliżu drzewa skuty tynk. Kilka lat minęło i czereśnia nadal rodzi drobne owoce. Jaka może być tego przyczyna? Co można zrobić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn drobnienia owoców czereśni może być wiele. Nie sądzę, aby powodem był tynk, choć nie można tego wykluczyć, bo uszkodzenie korzeni powoduje osłabienie drzewa i drobnienie owoców. Wprawdzie czereśnia lubi podłoże o dużej zawartości wapnia, ale jego nadmiar mógł zniszczyć wrażliwe młode korzenie. Wszystko zależy od tego, jaki był jego skład i w jakiej odległości od pnia został rozsypany. Przyczyną drobnienia owoców może być nieodpowiednie podłoże. Czereśnia potrzebuje gleby żyznej, ale przepuszczalnej. Nie służy jej gleba zbyt sucha, ani zbyt ciężka i zimna. Jeśli poziom wód gruntowych nagle się podniósł (a tak było dwa lata temu), drzewo mogło chorować, bo czereśnia nie lubi wysokiego poziomu wód gruntowych. Przyczyną drobnienia owoców może być też ich nadmiar - drzewa część zawiązków owocowych zrzucają, ale warto je też przerzedzać, czyli w miarę możności usuwać. Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa rosną inne rośliny (byliny, krzewy) czerpiące intensywnie z podłoża substancje odżywcze, może się to odbijać na jego kondycji. Warto dokładnie przyjrzeć się liściom i korze drzewa, bo tam można znaleźć objawy wskazujące np. na chorobę czy atak szkodników. Na przykład choroba grzybowa zwana drobną plamistością liści drzew pestkowych objawia się drobnymi brązowymi plamami, z czasem rozlewającymi się na całe liście i powodującymi ich brązowienie oraz opadanie. Po stronie spodniej widoczne są drobne, ciemne skupiska grzybów. Z kolei przy porażeniu grzybem wywołującym leukostomozę drzew pestkowych (zwaną też apopleksją drzew) w lecie nagle więdną liście na porażonych pędach drzew. Można dostrzec na nich najpierw żółtawe przebarwienia, potem brązowieją, obumierają i pozostają na drzewie. Na korze gałęzi i pni pojawiają się szarobiałe tarczki i drobne brązowoczerwone „kratery”. Kora pęka i spod niej wycieka guma. Trudność w określeniu przyczyny drobnienia owoców leży także w tym, że może się na to składać wiele czynników. Również wiek drzewa - stare drzewa tworzą mniejsze owoce (zależy to od odmiany). Z całą pewnością warto zasilać drzewo kompostem, a jesienią wygrabiać i palić liście, bo w nich zimują grzyby. Warto też przeprowadzić cięcie korony (po owocowaniu).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.