Sosna himalajska zamiera: choroba grzybowa [Porada eksperta]

2013-09-09 13:58

Sosna himalajska, ktora ma 12 lat, od zeszłego roku zamiera. Pęd wierzchołkowy zrzuciał igły, obecnie kolejne poziomy gałęzi poczynając od wierzchołka zrzucają igliwie. Igły matowieją i usychają od dołu do wierzchołka pędu. Gałązki stają się miękkie, kora staje się pomarszczona, w końcu gałązka usycha. Jak mozna uratować drzewko?.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Sosna himalajska z pewnością została zaatakowana przez chorobę grzybową, choć trudno jednoznacznie określić przez jaką chorobę. Przypuszczam, ze może byc to fytoftoroza, która atakiuje korzenie rosliny, a później część nadziemną. Może być to także rdza wejmutkowo-porzeczkowa, która atakuje sosny pięcioigielne i objawia się deformacją kory na pniu i wyciekiem żywicy. Chorobie tej towarzyszą też charakterystyczne żółtawe narośla na pniu i pędach. Jeśli w pobliżu rośnie czarna porzeczka, to jest to wysoce prawdopodobne, ponieważ rdza jest chorobą tzw. dwudomową.
Fytoftoroza jest chorobą, która w szybkim tempie powoduje zamieranie roślin i mocno zaawansowane stadium prowadzi raczej do usychania całej rośliny. Stosuje się podlewanie rośliny roztworem jednego z fungicydów np. Previcur, Mildex, Proplant lub Aliette. W przypadku rdzy można opryskiwać drzewa środkami przeciw chroobom grzybowym (np. Falcon, Dithane), ale mocno zaatakowane drzewa również ciężko uratować. Być może drzewo było przez dłuższy czas podtopione lub zalane wodą (opady deszczu) i w takich warunkach dosyć szybko zamiera korzeń lub rozwijają się choroby.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.