Co zrobić, by fiołek alpejski zakwitł? [Porada eksperta]

2021-04-12 14:25

Mój fiołek alpejski (cyklamen) nie chce zakwitnąć. Kwiat stoi w pomieszczeniu o temperaturze około 15 stopni Celsjusza, na parapecie okna. Co należy zrobić, aby fiołek w końcu zakwitł?

Cyklamen (fiołek alpejski)
Autor: Konrad Kalbarczyk Cyklamen (fiołek alpejski)
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Fiołki alpejskie traktowane są u nas jak doniczkowe rośliny sezonowe, bo trzeba dołożyć wielu starań, by zapewnić im odpowiednie warunki, bowiem optymalna dla tych roślin temperatura wynosi 10-12 st.C. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, gdzie zimą temperatura nie spada poniżej 20 st.C, jest zbyt ciepło. Jednak cierpliwa pielęgnacja zgodna z poniższymi wytycznymi może sprawić, że na cyklamenie pojawią się nowe liście i kwiaty.

  • 1. Zamierające liście i przekwitające kwiaty trzeba na bieżąco usuwać – wystarczy pociągnąć, a  ogonki liściowe czy kwiatowe łatwo oddzielają się od rośliny.
  • 2. Po zakończeniu kwitnienia liście cyklamenu zaczynają żółknąć i jest to widomy znak, że roślina wchodzi w stan spoczynku. Wtedy ogranicza się stopniowo podlewanie aż do całkowitego zaprzestania, a następnie ustawia doniczkę z bulwą w ciemnym i chłodnym miejscu (około 10 st.C).
  • 3. W maju należy przenieść doniczkę z cyklamenem na cienisty parapet i lekko zwilżać podłoże. W drugiej połowie czerwca powinny pojawić się zaczątki młodych liści. Wtedy należy delikatnie przesadzić bulwę w próchniczne podłoże o odczynie kwaśnym (np. specjalne dla różaneczników i azalii), tak by ponad podłoże wystawało mniej więcej jej połowa.
  • 4. Następnie doniczkę z bulwą warto przenieść w miejsce cieniste do ogrodu lub na chłodny ocieniony balkon. Powinny rozwijać się liście, a z czasem także pojawią się pąki kwiatowe – wtedy też warto rozpocząć zasilanie nawozem wieloskładnikowym.
  • 5. Ponownie do wnętrza należy przenieść zanim nadejdą przymrozki. Najlepsza temperatura dla fiołków alpejskich to 10-12 st.C.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.