Phalaenopsis: pytania o pielęgnację storczyka [Porada eksperta]

2013-12-17 10:45

Mam mojego storczyka Phalaenopsis od niedawna i jeszcze nie do końca wiem, czy wszystko robię dobrze.1. Czy kiedy utnę zgniłe korzenie mojego storczyka, mogę włożyć go znów do starego, ale suchego podłoża? Trzymam go w korze drzewnej (tak go kupiłam). 2. Jeden z pędów stroczyka usechł od góry, więc obcięłam go nad trzecim oczkiem. Czy powinnam posypać go węglem/cynamonem od góry? 3. Jakie podłoże jest najlepsze dla Pahalenopsis? Powinnam kupić gotowe podłoże? 4. Czy Phalaenopsis może być trzymany w osłonce?

Phalaenopsis
Autor: Archiwum serwisu Phalaenopsis
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Po obcięciu zgniłych korzeni, skoro storczyk jest już wyjęty z doniczki, to lepiej go przesadzić do nowego podłoża. Czy jest to konieczne, proszę ocenić po stanie podłoża. Jeżeli kora jest zbyt rozdrobniona, to może za długo trzymać wodę. Poza tym, jeżeli storczyk był podlewany woda kranową, to na pewno podłoże jest zbyt zasolone i przesadzenie dobrze mu zrobi.
Po obcięciu czegokolwiek zielonego u storczyka powinno się miejsce cięcia zasypać węglem. Cięcie należy wykonywać wydezynfekowanym narzędziem (np. zamoczyć w denaturacie i włożyć na chwilkę w ogień). Jeżeli nie mamy węgla (jest dostępny w aptekach, w wygodnych, jednorazowych kapsułkach) to można cięcie zasypać cynamonem, bo też działa odkażająco.
Dla Phalaenopsis najlepsze jest grube podłoże Extra z Orchidgarden/Orchidsklepiku.
Wszelkie osłonki to pierwszy krok do zabicia rośliny. Uniemożliwiają one swobodny dostęp powietrza do korzeni storczyka i przedłużają okres wysychania podłoża. Jeżeli już koniecznie (np. ze względów estetycznych) chcemy trzymać doniczki w osłonkach, to muszą one być dużo szersze niż doniczki i mieć na dnie warstwe drenażu, aby doniczka nie stała w wodzie, która ewentualnie wypłynie z doniczki po podlewaniu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.