Brązowienie igieł tui 'Smaragd' [Porada eksperta]

2013-01-29 17:38

Tuje 'Smaragd' zostały posadzone w marcu. Według zaleceń ogrodnika nie były w tym roku niczym nawożone. Rosły przepięknie. Dwa dni temu rozchyliłam gałęzie i zauważyłam, że przy pniu mają brązowe igliwie na długości około 10 cm. Co to jest i jak mam je ratować? Mam ich 50 sztuk. Proszę o szybką pomoc.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Prawdopodobnie tuje cierpią na chorobę zwaną zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych powodowaną przez grzyb z gatunku Pestalotiopsis funerea. Grzyb może powodować zgniliznę korzeni i podstawy pędu, a także zamieranie łusek, wierzchołków pędu różnych gatunków żywotnika (Thuja), choiny (Tsuga), jałowca (Juniperus), cyprysika (Chamaecyparis) i innych roślin iglastych. Szczególnie łatwo grzyb atakuje rośliny uszkodzone (np. przez mróz) i osłabione, gdy rosną w niekorzystnych warunkach. Zamieranie łusek zaczyna się od wierzchołka i postępuje ku podstawie. Łuski żółkną, a potem brązowieją. Zamieraniem pędów towarzyszy więdnięcie, żółknięcie. Nekroza może rozpocząć się od wierzchołka i postępować do jego podstawy. Zmiany te obserwuje się zwykle wiosną, gdy po przebytej zimie pędy są uszkodzone przez mróz. Zimuje grzybnia grzyba na chorych roślinach lub na resztkach porażonych tkanek. Zwalczanie: Żywotnikom należy zapewnić optymalne warunki wzrostu i rozwoju, gdyż osłabione krzewy są chętnie atakowane przez grzyba Pestalotiopsis funerea. Nie dopuszczać do przesuszania podłoża, skoków temperatury, przemrożenia i przenawożenia roślin. Chore fragmenty pędów należy wycinać i palić; wycinać też fragmenty poniżej infekcji. Opryskiwać rośliny jednym z fungicydów: Sportak Alpha 380 EC, Topas MZ 61 WP, Topsin M 70 WP zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie wybranego środka ochrony roślin.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.