Czy można ukorzenić ścięte czubki żywotników? [Porada eksperta]

2013-01-29 17:42

Witam Pani Aniu! Chciałbym uprzejmie poradzić się odnośnie możliwości wykorzystania ściętych czubków żywotników. Mam 10 tui o wysokości około 4,5 metra. Chciałbym ściąć je na wysokość około 2,5 m, a ścięte czubki w jakiś sposób spróbować ukorzenić i zasadzić. Czy jest taka możliwość? Jak to zrobić i kiedy? Z góry dziękuję za odpowiedz i poradę! Pozdrawiam serdecznie, początkujący działkowiec Andrzej Zarzycki

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Muszę Pana zmartwić. Skrócenie tak dużych egzemplarzy żywotników będzie la nich szokiem i na pewno osłabi ich kondycję. Zapewne jakoś sobie poradzą, ale niesprzyjające warunki zimą czy letnia susza będą dla nich groźniejsze niż przed cięciem. Natomiast co do ukorzenienia wierzchołków żywotników – jest to niemożliwe, nawet przy zastosowaniu ukorzeniacza. Pędy żywotników (Thuja) ukorzeniają się dość trudno – można próbować ukorzenic jednoroczne przyrosty, najlepiej odrywać je z tzw. "piętką" (niewielkim fragmentem pędu zdrewniałego, z którego wyrastał) albo po prostu odciąć ostrym sekatorem. Najlepiej pobierać je w kwietniu lub we wrześniu. Następnie należy oczyścić dolny koniec z pędów bocznych nawet do 1/3 długości, zanurzyć go w ukorzeniaczu (dostępne w sklepach ogrodniczych) i wetknąć w podłoże w głębokich doniczkach albo (pobrane w kwietniu) na rozsadnik (czyli grządce osłoniętej przed wysuszającym wiatrem i palącym słońcem). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.