Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Skarpa o nachyleniu północnym: jakie rośliny tam posadzić?

Skarpa o nachyleniu północnym: jakie rośliny tam posadzić?

Chciałabym zagospodarować niedużą skarpę pod sosnami o nachyleniu północnym. Stanowisko półcieniste i cieniste. Gleba oczywiście piaskowa. Jakie rośliny wieloletnie można tam posadzić?

Witam, proponuję skupić się na niskich roślinach, które lubią rosnąć w cieniu. Do wyboru mamy wiele krzewów, drzew oraz bylin. Spośród krzewów liściastych polecam śnieguliczkę Chenaulta (Symphoricarpos chenaultii) `Hancock`, która ładnie rozrasta się na boki i lubi rosnąć pod drzewami. W półcieniu powinna rosnąć też nieźle irga Dammera w licznych odmianach. Z iglaków można wykorzystać cieniolubne cisy o płożącym pokroju (np. odmiana 'Farmen') oraz mikrobiotę syberyjską, a także karłowe odmiany żywotnikowca japońskiego (np. 'Nana'), czy choiny kanadyjskiej (np. 'Jeddeloh'). W półcieniu dobrze sprawdza się też jodła balsamiczna 'Nana'. W takim miejscu można posadzić też niskie krzewinki lub byliny zadarniające, na przykład runiankę japońską, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, trzmielinę Fortunea 'Emerald`n Gaiety', podagrycznik, bodziszek korzeniasty, funkie (hosty), żurawki, bergenię sercolistną, przywrotnik ostroklapowy, tiarellę. Piaszczysta i przepuszczalna gleba wymusza częstsze nawadnianie roślin - szczególnie w okresie upałów. Warto także przy sadzeniu wykopać nieco większe dołki i zaprawić je żyznym podłożem odpowiednim dla poszczególnych grup roślin. Pozdrawiam

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Choinka
Choinka

Choinki, choineczki - ten rozmiar i rodzaj sprzedaje się u nas na święta jak świeże bułeczki. :)...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia