Winobluszcz: przebarwienia liści [Porada eksperta]

2013-02-14 15:07

Na niewielkiej części liści winobluszczu, posadzonego w tym roku na balkonie, pojawiły się przebarwienia (w załączeniu zdjęcie). Liście zaczynają też usychać na krawędziach. Wystawa jest raczej słoneczna, roślina - poza kilkoma zmienionymi liśćmi - rośnie dość bujnie. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu czym mogą być te zmiany.

Winobluszcz: przebarwienia liści
Autor: Archiwum serwisu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Winobluszcz to roślina silnie rosnąca i dość szybko tworzy rozbudowany system korzeniowy. Egzemplarze rosnące w pojemnikach nie są tak silne, jak te posadzone w gruncie, bo nie mogą sięgać w głąb ziemi. To sprawia, że wcześniej "wchodzą w jesień" i zaczynają czerwienieć. Proces przyspieszają upały, susza (nawet krótkotrwały brak wody ma znaczenie), a także np. zalanie korzeni po przesuszeniu bryły korzeniowej. Im mniejszy pojemnik, tym roślinie trudniej znosić niedogodności. Sadzę, że to właśnie jest przyczyną czerwienienia liści. Ale warto dla pewności sprawdzić (najlepiej z lupą) czy na spodniej stronie liści nie ma drobnych owadów (mszyc, skoczków) lub drobniutkiej pajęczynki w kątach ogonków liściowych przy pędzie (bo suche powietrze i upał sprzyjają inwazjom przędziorków) – gdyby pojawiły się szkodniki, trzeba roślinę opryskać specjalnym preparatem (do nabycia w sklepach ogrodniczych). Warto też - na wszelki wypadek - opryskać całą roślinę i podłoże preparatem z pestek grejfruta Biosept 33 SL, który chroni przed patogenami chorobowymi (grzybami, bakteriami i wirusami) i poprawia kondycję roślin.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.