Rododendron: żółkną liście [Porada eksperta]

2013-02-14 15:17

Na 9-letnim rododendronie najpierw część liści jaśniała, wyraziste stawały się "żyłki", a potem gwałtownie liście zaczęły żółknąć. Każdego dnia coraz więcej. Stosowałam dwukrotnie Amistar, do korzeni, wczoraj mocno i dokładnie liście zrosiłam Topsinem (20 ml/10 l) i podlałam pod korzenie 10 l roztworu. I już nie wiem, czy to grzyb, czy brak w odżywianiu? Proszę o radę! Z góry dziękuję. Maria Etienne

Rododendron: żółkną liście
Autor: Archiwum serwisu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Prawdopodobną przyczyną żółknięcia liści różanecznika jest przenawożenie albo zbyt wysokie pH podłoża (powinno wynosić 4,5-5,5). Objawem nadmiaru wapnia, który blokuje pobieranie żelaza, magnezu, cynku lub miedzi są żółte liście z zielonymi nerwami. Kwasowość podłoża można w prosty sposób sprawdzić przy pomocy specjalnego zestawu do badania pH, dostępnego w centrach lub sklepach ogrodniczych. Jeśli wartość pH okaże się wyższa niż wymagana, można glebę wokół różanecznika (najlepiej w zasięgu korony + 20 cm w każdą stronę) wymieszać z kwaśnym torfem. Należy to robić ostrożnie, by nie pokaleczyć korzeni. Nie wiem, jak w ciągu tych kilku lat nawożony był Pani różanecznik, ale – jeśli przyczyną żółknięcia nie jest zbyt wysokie pH - prawdopodobnie w podłożu skumulowały się związki potasu lub magnezu. Nadmiar któregoś z tych pierwiastków powoduje trudności w pobieraniu przez roślinę innych substancji odżywczych. Jeżeli żółte są liście wierzchołkowe – przyczyną jest nadmiar magnezu. Jeżeli żółkną dolne liście – przyczyną jest nadmiar potasu (blokuje pobieranie magnezu). Aby jak najszybciej poprawić kondycję różanecznika można opryskać go nawozem do różaneczników zawierającym pierwiastki w formie schelatowanej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.