Biowłóknina [Porada eksperta]

2013-02-15 14:04

Zastanawiam się nad zakupem biowłókniny - mam działkę rekreacyjną o powierzchni około 800 m. Jest ona trochę zaniedbana przez poprzedników, tzn. jest tutaj dużo kępkowej trawy, podłoże jest bardzo nierówne, rozjechane przez pojazdy. Chciałbym wszystko przekopać i wyrównać. Czy biowłóknina jest dobrym pomysłem i kiedy najlepiej się za to zabrać i jak (jestem początkującym ogrodnikiem)?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Witam Najczęściej spotyka się biowłókniny z wsianymi nasionami traw, co z reguły ma ułatwiać stabilizację skarp, wałów przeciwpowodziowych i innych konstrukcji ziemnych. Czasem biowłóknina jest także stosowana do produkcji tzw. trawników dywanowych. Przypuszczam, że chodzi Panu właśnie o uzyskanie szybkiego efektu zielonej murawy. Wydaje mi się, że układanie biowłókniny na całej powierzchni 800-metrowego ogrodu niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Jej trwałość to około roku (do dwóch lat) i jest ona jedynie sposobem na stabilizację terenu w trudnych warunkach i przygotowanie go do dalszych prac. Lepiej byłoby chyba założyć ogród - choćby nawet symboliczny. Po przekopaniu, usunięciu chwastów i śmieci, wyrównaniu można też po prostu wysiać trawnik lub założyć łąkę kwietną, która wymaga mniej pielęgnacji. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.