Ogrodnica niszczylistka - brązowe, fruwające owady [Porada eksperta]

2013-01-10 13:16

Witam serdecznie, na mojej wierzbie 'Hakuro-nishiki' - ale nie tylko - zauważyłam brązowe, fruwające owady. Są podobne do much, ale mają jakby twardszy "pancerz" na sobie. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Co to za owady? Czy są niebezpieczne dla roślin i krzewów ozdobnych, a jeśli tak, to jak je zwalczać? Pozdrawiam

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Teraz - prawie połowa czerwca - bardzo liczna w różnych rejonach kraju (też okolice Warszawy i Łodzi) jest ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola). Aktywna w ciągu dnia. Chętnie lata wokół roślinności zielnej, krzewów i drzew. Ogrodnica niszczylistka jest spokrewniona z chrabąszczami, ale jest mniejszym chrząszczem niż chrabąszcze, gdyż jej ciało, nieco spłaszczone, osiąga długość 10-12 mm. Spód ciała jest zabarwiony na zielono z połyskiem, głowa i przedplecze są zielono-niebieskie, a pokrywy brązowawe. Jej larwy, zwane pędrakami, dorastają do 2 cm długości. Jest pospolitym szkodnikiem, ale najliczniej występuje na północy kraju, a więc u Pani. Rozwój ogrodnicy niszczylistki trwa zazwyczaj jeden rok, ale po okresach chłodów i dużych opadów może wydłużyć się do dwóch lat. Wtedy pędraki szkodnika zimują dwukrotnie. Rójkę owad ten odbywa w czerwcu i lipcu, ale pierwsze osobniki można spotkać wcześniej – pod koniec maja lub na początku czerwca. Chrząszcze latają w godzinach południowych. Dorosłe ogrodnice żerują wśród roślinności aż do pierwszej dekady sierpnia. Zjadają liście drzew owocowych oraz płatki kwiatów róż, jaśminowca i innych drzew i krzewów, wygryzając w nich postrzępione na brzegach otwory. Uszkadzają też młode owoce, np. jabłka. Zapłodnione samice składają jaja do ziemi na głębokość 10-15 cm, w złożach po 15-25 jaj. Po około 3 tygodniach wylęgają się pędraki i najpierw odżywiają się szczątkami roślinnymi, a potem korzeniami warzyw, roślin zielnych i traw trawnikowych. Mogą żerować również na korzeniach drzewek gatunków liściastych i iglastych. Pierwsze linienie pędraków następuje po 3-4 tygodniach, drugie po kolejnych 3-4 tygodniach. Pędraki żerują do października, a następnie zimują na głębokości około 40 cm. Po przezimowaniu i krótkim okresie żerowania pędraki budują w glebie kolebkę poczwarkową, w której przeobrażają się w poczwarkę, a ta następnie przekształca się w osobnika dorosłego. Można roślinność silnie zaatakowaną przez ogrodnicę niszczylistkę opryskać środkiem ochrony roślin zawierającym pyretroid.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.