Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Kiedy opryskać czereśnie przeciw mszycom?

Kiedy opryskać czereśnie przeciw mszycom?

Na liściach czereśni pojawiły się mszyce. Czy można opryskać czereśnie przeciw mszycom, gdy owoce są już zielone?

Na czereśniach występuje mszyca wiśniowo-przytuliowa. Jej liczne kolonie zajmują końce młodych pędów i szczytowe liście. Zaatakowane liście marszczą się i silnie się skręcają, z czasem zasychają i czernieją. Pedy są zahamowane we wzroście i skręcają się. Na silnie opanowanych drzewach owoce nie dorastają do normalnej wielkości i mogą opadać. Mszycę należy zwalczać, ale tuż przed zbiorem owoców należy koniecznie przestrzegać okresu karencji, tj. okresu, jaki musi upłynąć od ostatniego zabiegu do zbioru rośliny chronionej. Po upływie okresu karencji w owocach mogą być pozostałości insektycydu, ale są wtedy nieznaczne i nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Ponieważ niedługo nastąpi zbiór owoców czereśni, należy wybrać do zabiegu środek ochrony roślin o krótkim okresie karencji. Z dopuszczonych środków ochrony roślin zalecam te, których okres karencji wynosi 7 dni: Piromor 500 WG (dobry preparat, bo bezpieczny dla owadów pożytecznych), Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC i Karate Zeon 050 CS. Te ostatnie są pyretroidami, więc należy stosować w temperaturze do 20 st. C; zwalczają też inne szkodniki, jeśli występują w tym czasie na czereśniach (np. gąsienice zjadające liście, przędziorki).

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Bukiet dla Mam
Bukiet dla Mam

Maj na ogół kojarzy się z bzami, błękitem nieba, miesiącem zakochanych, ale dla mnie przede...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia