Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Żywopłot z grabu - czy i kiedy ciąć?

Żywopłot z grabu - czy i kiedy ciąć?

Dzień Dobry, Rozważam stworzenie żywopłotu z grabu. Chciałbym aby osiągnął wysokość 2 m. Uprzejmie proszę o informację: jeśli posadzę 40-centymetrowe sadzonki jeszcze w tym roku, to po jakim okresie osiągną oczekiwaną wysokość? Czy grab musi być przycinany przed osiągnięciem zadanej wysokości? Jeśli tak, to kiedy zacząć go przycinać? Czy nie ma obawy, że ścięcie stożka wzrostu zdecydowanie spowolni wzrost rośliny? Pozdrawiam Adam Pogorzelski

Witam, Bardzo trudno jest mi oszacować kiedy żywopłot z grabu będzie miał te zadane 2 metry. Szybkość wzrostu zależy od wilgotności, zasobności podłoża i dobrego nawożenia. Grab jako gatunek rośnie dość szybko, ale żywopłot, aby był dobrze zagęszczony i ładny, musi być regularnie strzyżony. Pierwsze strzyżenie wykonujemy wczesną wiosną, a latem strzyżenie korygujące, już nie tak silne (raczej same poprawki). Ścięcie stożków wzrostu powoduje spłynięcie auksyn (hormonów wzrostu) w dół, co przyczynia się do wybijania nowych liści i pędów poniżej przewodnika. Dzięki takiemu zabiegowi żywopłot ładnie się zagęszcza. Można posadzić okazy blisko siebie i wcale nie przycinać, szybko osiągną 2 m, ale nie będzie to ładnie uformowany żywopłot, tylko coś na rodzaj szpaleru - z pewnością pojawią się prześwity i różnice w pokroju. Piękny żywopłot grabowy przy dobrej uprawie gleby i nawożeniu nawozami NPK powinien Pan mieć za minimum 5-6 lat, ale efekt będzie z pewnością rewelacyjny!

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Merry Christmass !
Merry Christmass !

Wesołych świąt! My już teraz wytwarzamy stroiki różnych maści- z swiecami, z igliowa, z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia