Jak zwalczyć ćmy wylatujące z doniczki? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:14

Starsza pani podarowała mi kilka roślin w doniczkach. Odkryłam, że z jednej wylatują ćmy wielkości skrzydła motyla, są szaro nakrapiane. Wymieniając ziemię zauważyłam wijące się glisty (to pewnie przemiana owada). Teraz zaczął się wylot z innych doniczek - tylko nie wiem jakich, bo mam ich bardzo dużo. Proszę o radę, czy zadziałają np. pałeczki owadobójcze?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

W glebie żerują i rozwijają się larwy rolnic. Są to motyle średniej wielkości, o rozpiętości skrzydeł od 35 do 45 mm. Ubarwione są szaro, z ciemniejszymi skrzydłami przednimi i białawymi skrzydłami tylnymi. Motyle są aktywne wieczorem i w nocy. Nazywane są ćmami. U gatunków, które dają dwa pokolenia w roku, dorosłe gąsienice przepoczwarczają się w końcu lipca w glebie, a od sierpnia następuje wylot motyli i rozwój II pokolenia. Gąsienice żerują do późnej jesieni, po czym schodzą do nieco głębszych warstw gleby na zimowanie. Samice rolnic są bardzo płodne. Składają 600-1000 jaj (czasem nawet więcej) na rośliny żywicielskie lub obok na powierzchnię gleby. Po około 2 tygodniach wylęgają się gąsienice, dając początek nowemu pokoleniu. Gąsienice rolnic są wydłużone, walcowate, dość grube, z wyraźną głową i ośmioma parami nóg. Ich barwa najczęściej jest szara, ziemista lub oliwkowa, z ciemniejszym lub jaśniejszym pasem biegnącym wzdłuż grzbietu. Strona brzuszna jest jaśniejsza. W stanie spoczynku lub zaniepokojone zwijają się spiralnie. Młode gąsienice pozostają na roślinach również w dzień, później (po trzeciej wylince) chowają się na dzień do gleby, a na żerowanie wychodzą wieczorem i w nocy. Gąsienice rolnic uszkadzają wiele roślin uprawnych, szczególnie zbożowe i okopowe uprawiane na glebach lekkich, nasłonecznionych i zasobnych w związki organiczne. Charakterystyczne objawy uszkodzeń spowodowanych przez rolnice to podgryzione u nasady rośliny, które wciągane są częściowo do ziemi. Liczniejszy pojaw gąsienic powoduje całkowite zamieranie roślin na dużych powierzchniach. Zimują dorosłe gąsienice w glebie. Wczesną wiosną wychodzą na żer uzupełniający, po czym następuje ich przepoczwarczenie w glebie, w kolebkach ziemnych. Wylot motyli rozpoczyna się w końcu maja i trwa aż do końca września. Jeśli doniczka zawierającą glebę z larwą rolnicy jest trzymana w domu, wtedy motyl może pojawić się wcześniej. Nie należy się spodziewać, że w glebie doniczkowej będzie więcej gąsienic rolnic. W związku z tym, nie zalecam żadnych zabiegów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.