Storczyki: jak je pielegnować? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:14

Kocham storczyki, ale nie potrafię ich pielęgnować. Szybko pod moja opieką giną. Jak pielęgnować by były zawsze piękne? Czy można te kwiaty przesadzać? Do jakiej ziemi? Dziękuję za odpowiedź.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Storczyki wcale nie są trudne w uprawie, trzeba tylko wiedzieć, czego im potrzeba. Większość storczyków to epifity, czyli rośliny rosnące na drzewach. To już powinno dawać do myślenia, że trzeba zmienić "filozofię" uprawy tych roślin. Rosnące na drzewach, których trzymają się korzeniami (nie są pasożytami!!!), są podlewane tylko przez deszcze (z ewentualnym rozpuszczonym naturalnym nawozem pochodzącym głównie od ptactwa), po czym wiatr te swobodnie zwisające korzenie osusza. Doniczki to wymysł dla naszej wygody, w związku z tym trzeba do tego dopasować sposób uprawy. Podłożem dla najpopularniejszych marketowych storczyków jest dość gruba kora z dodatkiem niewielkiej ilości perlitu, mchu torfowca, kokosa, węgla drzewnego itp. składników, zatrzymujących część wilgoci - nie jest to ziemia, jaką stosuje się w przypadku innych roślin! Podłoże musi być luźne i przewiewne, należy także umożliwić dostęp powietrza do korzeni od spodu. Storczyki podlewamy gdy podłoże wyschnie (w przypadku popularnej Phalaenopsis wtedy, gdy korzenie zmienią barwę z zielonej na srebrzystoszarą). Przesadzamy na ogół co dwa lata lub gdy wcześniej podłoże się rozłoży, czyli zrobi się dość miałkie i zbite i zbyt długo zatrzymuje wodę. Najczęstszym błędem jest zbytnie podlewanie, co szybko prowadzi do zagniwania korzeni i w rezultacie do śmierci rośliny. Storczyki lubią dużo wody (miękkiej, przynajmniej przegotowanej i odstanej), ale dostarczanej rzadko. Większość storczyków pochodzi z strefy subtropikalnej i wymaga ciepła, jasnego stanowiska, ale nie bezpośredniego słońca, które może poparzyć liście. Wskazana jest też podwyższona wilgotność otoczenia. Polecam poczytać: "Ogólne informacje o uprawie": http://www.orchidarium.pl/uprawa/uprawa.htm , oraz "Przewodnik dla początkujących": http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.