Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Pomysł na mały ogród

Pomysł na mały ogród

Mam wielki problem. Posiadam ogródek wielkości 10 m x 10 m. Nad ogrodem w 50 procentach są gałęzie sosen, dające cień, spadają z nich ogromne ilości igieł i szyszek. Moje tuje są mizerne, nie wspomnę już o trawie. Chcemy przerobić ogród, ale nie wiemy jak. Bardzo proszę o pomoc.

Witam, Aranżacja takich małych przestrzeni ogrodowych, to bardzo przyjemna rzecz. Trochę jak urządzanie pokoju, ale letniego . Nie wiem dokładnie, jaką funkcję pełni u Państwa ten ogródek: czy jest to część od frontu, czy raczej część prywatna z jakimś miejscem do wypoczynku? Czy jest dobrze widoczna z wnętrza mieszkania/domu? Jeżeli chcą Państwo ogródek wypoczynkowy, coś w stylu powiększenia salonu czy stworzenia oazy zieleni, to moja propozycja jest taka: proszę w ogóle zrezygnować z trawnika (lub ewentualnie zostawić go w tylko malutkim fragmencie w miejscu nasłonecznionym). Miejscem do siedzenia może być kwadrat, prostokąt, nawet koło bądź półkole, odpowiednio duże, wykonane z drewna egzotycznego, zlicowane na równo z ziemią (bez stopni) lub lekko wyniesione. Na takiej przestrzeni może stać huśtawka, hamak, stolik lub jakieś nowoczesne i oryginalne fotele z tworzywa lub drewna. Takie miejsce zastąpi trawnik, a również będzie naturalne i bardzo funkcjonalne. Do takiego tarasu drewnianego/nawierzchni (może to też być kostka imitująca drewno, klinkier, jasne płyty kamienne lub imitacja kamienia) może prowadzić ścieżka od budynku, ale nie w postaci pełnej nawierzchni tylko fragmentów na odległość kroku (co 60 cm) poprzerastanych roślinami. Wokoło tej drewnianej nawierzchni zostanie dużo miejsca na zasadzenie różnych roślin. Gatunki muszą być odpowiednie do istniejących warunków, czyli podłoże kwaśne, raczej suche i stanowisko zacienione. Najlepsze będą gatunki o jasnym zabarwieniu liści, ale raczej w chłodniejszych odcieniach, bo rozświetlą tą małą przestrzeń. Część z nich powinna być zimozielona. Warto pomyśleć też o poprowadzeniu jednej sekcji nawadniania (linią kropelkową - aby kłopot podlewania mieć z głowy), bo w takim miejscu pod koronami drzew, zawsze ziemia jest bardziej przesuszona. Tak zaaranżowana przestrzeń będzie przyjemna i zaciszna, a zarazem bardzo funkcjonalna.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia