Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Jak urządzić zieloną altanę?

Jak urządzić zieloną altanę?

Chciałabym, aby altana w moim ogrodzie była porośnięta roślinami - jak to zrobić?

Nic tak nie relaksuje jak wypoczynek w półcieniu roślin. Takie altany zwykle się otrzymuje, sadząc pnącza przy drewnianych lub metalowych konstrukcjach. Ale można też wykorzystać drzewa. Ich pnie utworzą filary, a splecione korony dach. Przez pierwsze lata po posadzeniu nie przycinamy roślin, ale regularnie usuwamy wyrastające z pnia pędy boczne. Kiedy osiągną planowaną wysokość splatamy ich wierzchołki i związujemy miękkim sznurkiem. Od tego czasu co najmniej dwa razy w roku przycinamy korony i przeplatamy pędy sąsiednich roślin, żeby powstała kopuła. Przez cały czas usuwamy wyrastające poniżej zielonego dachu pędy boczne. Do stworzenia altany szczególnie polecane są gatunki dobrze znoszące formowanie, między innymi: buk pospolity, grab pospolity, klon polny i ginnala, lipa drobnolistna. (eb-g)

Zielona altana

Zielona altana

Zdjęcia: Piotr Gorączko

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Kompozycje na grób
Kompozycje na grób

Zbliżają się zaduszki.. Wrto już teraz pomyśleć o kompozycjach nagrobnych. Ostatnio miałam okazję...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia