Jak zwalczyć mączlika w ogrodzie zimowym? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:13

Od roku mam wreszcie swój wymarzony ogród zimowy - niestety od czterech miesięcy mieszka w nim mączlik szklarniowy i robi okrutne szkody na moich ukochanych roślinkach. Stosowałam wszystkie dostępnie mi metody i opryski, ale niczym nie mogę go zwalczyć. Straciłam już kilka roślin. Niby chwilowo zmniejsza się liczba owadów, ale po tygodniu znowu szaleją. Nie wiem co robić - proszę o pomoc.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) jest najgroźniejszym szkodnikiem roślin ozdobnych uprwaianych pod osłonami. Rozpoznać uszkodzenia można łatwo po żółtych przebarwieniach na górnej stronie młodych liści. Na starszych liściach widoczne są żółtozielone owalne larwy, które wydzielają znaczne ilości rosy miodowej, na której rozwijać się mogą grzyby sadzakowe. Na dolnej stronie liści występują drobne białe osobniki dorosłe. Zwalczanie mączlika nie jest łatwe, gdyż wykształcił on rasy odporne na najróżniejsze insektycydy. Pierwsze zabiegi należy wykonać zaraz po zauważeniu larw. Wtedy należy opryskać rośliny jednym z wymienionych preparatów 2-3 krotnie co 7 dni. Polecam Juventox 040 SL, Admiral 100 EC lub Todome 24 SC, które można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Jeśli nadal metoda chemiczna będzie nieskuteczna, należy zastosować zabieg polegający na wprowadzeniu do ogrodu zimowego parazytoida - dobrotnicę szklarniową (Encarsia formosa). Do kupienia jest szereg preparatów biologicznych: En-Strip, Encarsia System, Enpak, Encarline f. Stosować wg instrukcji dołączonej do preparatu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.