Cyprys 'Goldcrest' i czarne larwy [Porada eksperta]

2013-01-10 13:12

Dzień dobry Podczas przesadzania zauważyłem, że z doniczki, w której rośnie cyprys 'Goldcrest' wypadła czarna larwa, w ziemi można zauważyć czarne bryłki, wyglądają jak odchody. Czy wystarczy wymiana ziemi, czy należy przeprowadzić dodatkowe zabiegi ochronne? Pozdrawiam Wojtek

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Larwy owadów żyjące w glebie są zwykle barwy białej lub brązowej. Ta, która wypadła z doniczki, była czarna. Sądzę, że była to martwa larwa, gdyż po śmierci ciało larw ciemnieje. Możliwe też, że w doniczce był krocionóg. Krocionogi są to zwierzęta średniej wielkości, od 2 do 47 mm długości, o ciele silnie wydłużonym i walcowatym. Ciało ich pokrywa twardy zewnętrzny pancerz. Mają głowę, trójsegmentowy tułów i długi odwłok. Na głowie są proste oczy, para krótkich czułków i gryzący narząd gębowy. Pierwszy pierścień tułowia (szyja) nie ma nóg, dwa następne mają po jednej parze nóg. Od czwartego pierścienia zaczyna się odwłok, złożony z podwójnych pierścieni zlanych z sobą; więc każdy taki segment ma dwie pary nóg. Liczba segmentów odwłokowych może być różna u różnych gatunków (nawet ponad 100 u niektórych krocionogów). Po bokach pierścieni znajdują się przetchlinki, przez które wchodzi powietrze do tchawek, którymi krocionogi oddychają. Krocionogi posuwają się powoli do przodu, równomiernie, ruchem płynnym. Nogi poruszając się tworzą fale ruchowe, przesuwające się od tyłu ciała ku przodowi. W spoczynku lub zaniepokojone zwijają się w kłębek i zapadają w nieruchome odrętwienie. Najpospolitszym u nas gatunkiem jest krocionóg czarny. Krocionóg czarny jest błyszczący, walcowaty, barwy brunatno-czarnej. Jego ciało składa się z 38-53 segmentów, których pancerze łączą się tworząc zwartą, mocną okrywę ciała. U samca jest od 63 do 85 par nóg, a u samicy 65-97 par nóg. Długość samca wynosi 19-32 mm, a szerokość ciała 1,6-2,6 mm; wymiary samic są następujące: długość 18-37 mm, szerokość 2-3,2 mm. Krocionóg czarny występuje pospolicie w polu i szklarniach, gdzie uszkadza większość uprawianych roślin, w tym ozdobnych. Można pozbyć się krocionogów zmieniając podłoże, a po tej czynności lepiej umieścić w glebie doniczki wygodne w użyciu i bezpieczne pałeczki przeciw szkodnikom, np. Tarcznik i Provado Combi - oba zwalczające różne gatunki szkodników.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.